Interview s vydavateľstvom Hydra

Viete nám v krátkosti predstaviť Vaše vydavateľstvo? Čo by o Vás mali vedieť Vaši čitatelia?

Vydavateľstvo Hydra je jediné žánrové vydavateľstvo na Slovensku zamerané výhradne na domácu fantastiku. Možno by čitatelia mali vedieť, že v Hydre nikto nepracuje ako zamestnanec. Produkcia ja závislá od pár nadšencov, ktorí ochotne trávia svoje dni aj noci nad rukopismi a pretvárajú ich do kníh.

Ako vznikol názov Vášho vydavateľstva?

Počiatky vydavateľskej praxe boli ťažké, neustále sme museli prekonávať nejaké prekážky. Ale vždy sme sa otriasli a povedali sme si, že sa nedáme. Oslovili sme pár ľudí, ktorí nám pomohli a pridali sa k nám. Čím viac nás osud ráňal, tým sme boli silnejší. Podobenstvo k mytologickému tvorovi, ktorému za každú odťatú hlavu narástli ďalšie dve, sa samé ponúkalo. Zvykneme dodať, že s Herkulom sme sa dohodli a z pôvodného nepriateľstva, na život a na skalu, sa medzi nami a ním vyvinulo pekné priateľstvo. Ale sme scifisti, občas snívame a hranice s realitou sa nám pritom stierajú😊.

Spomínate si ešte na Váš prvý výtlačok, ktorý ste vydali?

Prvé výtlačky boli hneď dva:

  • humornú space operu Šťastlivec napísala Lenona Štiblaríková(Lenona vyhrala so Šťaslitvcom dnes už neexistujúcu súťaž O poklad moravského sklepa, aby o rok nato absolútnym víťazstvom úplne prevalcovala Cenu Karla Čapka s fantasy Bratislavská bludička) a 
  • upírsky román pre dospelých, spočiatku mylne radený k tvorbe pre deti (!!!), Lokaj, ktorý napísala Katarína Soyka (Pracuje sa na druhej časti, pri ktorej sa prerába aj prvá😊) Soyka už vtedy mala publikovaný svoj prvý fantasy román o troch čarodejniciach Sklený vrch v inom vydavateľstve).

Podľa akých kritérií vyberáte toho správneho adepta na vydanie?

Kritériá sú jednoduché: V prvom rade ide o pútavosť. Samozrejme, každý rukopis musí mať aj určitú jazykovú úroveň. Absolútne zásadným však je fantastický prvok. Bez neho sa textami ani nezaoberáme.

Rozmýšľali ste už aj nad tým, že by ste dali priestor pre vydanie rukopisov zahraničných spisovateľov?

Vydávanie cudzích zahraničných autorov by možno bolo v istom zmysle jednoduchšie, stávka na istotu, vzhľadom nato, že množstvo kníh prichádza na Slovensko už s označením „bestseller“, prípadne ku knihe existuje film, takže fanúšikovia po nej určite siahnu. Oveľa zložitejšie je investovať do domácej fantastiky. Pri nedostatku financií (o filmoch by sme mohli ozaj len snívať) je to často boj s veternými mlynmi. Ale prečo by sme sa mali venovať cudziemu, keď aj nášho je dosť? Vznikli sme v roku 2012, máme už za sebou nejaké výsledky. Spolupracovali sme hádam s každým na Slovensku známym autorom fantastiky, čo nás teší a sme na to hrdí. Naša tŕnistá cesta možno znamená, že kráčame k ružiam😊

Ako dlho trvá proces vydania knihy? Od prekladu začnúc až po vydanie končiac.

Od prijatia textu po vydanie obyčajne prejde rok, možno dva. Teraz bude situácia zložitejšia. Pre pandémiu boli pozatvárané kníhkupectvá, tlačiť knihy len na sklad nemá zmysel.

Uvidíme, či Herkula nepožiadame, aby nás na nejaký čas opäť zavalil skalou, aby sme zlé časy v tichu prečkali😊

S akými edičnými zámermi ste vstúpili do tohto roku?

Zámery boli jednoznačné:

  • zbierka najúspešnejších poviedok súťaže O poviedku Istroconu – Istrocon 6: kolektív autorov
  • zbierka najlepších českých a slovenských scifi poviedok, výber – Zajtra bude včera: kolektív autorov
  • fantasy- Obyčajní hrdinovia: Marián Kubicsko (poviedka z tohto sveta Jožo Fero a záhada družstevného sadu bola publikovaná v zbierke najlepších poviedok súťaže Martinus Cena FantázieFantázia 2014)
  • darkfantasy Hierarchia tmy: Adriana Bolyová (zo zamýšľanej dilógie. Adrika je úplný nováčik v spisovateľskom svete)
  • dobrodružná fantasy pre mládež Hlas draka: Katarína Soyka (tvorbu textu podporil Fond na podporu umenia)

Ktoré tituly nakoniec skutočne zrealizujeme, vie teraz len korona. Zvažujeme aj prednostné vydanie e-bookov.

Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva?

Doteraz pod hlavičkou Hydry vyšlo okolo 40 titulov.

Ktorý z Vašich vydaných titulov pokladáte za najlepší?

Ako každý rodič aj my si myslíme, že všetky sú najlepšie😊

Ale osobitne náš teší reedícia zbierky od legendárneho slovenského scifi autora Tona Stiffela: Zabudnutý vesmír, Lenona Štiblaríková vytvorila vynikajúcu darkurbanfantasy Táto krajina nie je pre slabých (poviedka s rovnomenným názvom z tohto sveta zabodovala v súťaži Martinus Cena Fantázie), veľký záujem je o Soykinu urbanfantasy s duchárskym príbehom Príšery z prímestskej štvrte, Marián Kubicsko pre deti vytvoril už dva diely dobrodružnej fantasy Potvorobijci, no, a nemožno zabudnúť na hororové úspechy, obzvlášť zbierky Zombie apokalypsa (tá je na Hydre úplne vypredaná), či Na hroby, Koleje smrti od kolektívu českých a slovenských autorov, alebo čokoľvek od fenoménu zvaného Mark E. Pocha.

Takto by sa dalo pokračovať ďalej, preto radšej čitateľom odporučíme našu stránku:

www.vydavatelstvohydra.sk

Chceli by ste niečo odkázať svojim čitateľom?

Zostaňte nám verní! A my sa budeme snažiť, aby ste neboli sklamaní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s