Vražda v Orient Exprese (Agatha Christie)

Agatha Christie je spisovateľka, ktorá hrá snáď tú najdôležitejšiu úlohu v detektívnom žánri. Ak mi niekto rozpráva o kvalitnej detektívke, ihneď sa mi pred očami zjaví táto pani a tituly, ktoré vznikli z jej pera. Prečítala som od nej už pár kníh a ani Vraždu v Orient Exprese neviem nazvať inak, než kvalitnou a úžasnou.

“Mon cher, ak chcete uloviť králika, pošlete do diery fretku. Ak je tam králik- vybehne.”

str. 131 Vražda v Orient Exprese (Agatha Christie)

Na túto jednohubku som sa tešila ešte obzvlášť, pretože som už z minulosti počula o tomto diele len samé chvály a pozitívne reakcie. Bola som zvedavá, čo majsterka Christie ešte dokáže. A na moje počudovanie, každá jej kniha mi príde ku podivu jedinečná a čímsi výnimočná.

Vražda v Orient Exprese je skutočne tenučká kniha, ktorá má čosi okolo 200 strán. Ja samotná by som ju radila k rozsiahlejšej novele, než k románu. Som užasnutá z toho, že samotný dej sa počas celej knihy odohrával len na jednom jedinom mieste a predsa to bolo zaujímavé. Ani raz vo mne neprepukol pocit nudenia alebo nezáujmu.

Koľko je v tom romantiky! Zišli sa tu ľudia rozličných spoločenských vrstiev, rozličných národností, rozličného veku. Jedinci, ktorí o sebe predtým vôbec nevedeli, musia zrazu vydržať tri dni pokope- spať a jesť pod jednou strechou. Po troch dňoch sa rozídu, každý sa poberie svojou cestou a možno sa už nikdy nestretnú.

str. 19 Vražda v Orient Exprese (Agatha Christie)

Hlavným hrdinom nášho príbehu je, ako inak, Hecule Poirot, pred ktorým stojí neľahká hádanka. Získať odpoveď na otázku- kto zabil neznámeho v Orient Exprese, ktorý cestoval naprieč Európou?

Nesmierne som si obľúbila spisovateľkin štýl písania a to, s akou ľahkosťou dokáže podávať čitateľovi príbeh na tácni. Bolo to nenásilné a uveriteľné- a presne to na celej knihe oceňujem. Úprimne sa priznávam, že som už presýtená tých románov plných predvídateľných okolností a zvratov. Čítanie Vraždy v Orient Exprese bolo pre mňa ako svieži vánok, ktorý si žiadate v sparné dni.

“Mám pocit, mon ami, že toto bol veľmi dobre pripravený a naaranžovaný zločin. Prezieravý a premyslený.”

str. 102 Vražda v Orient Exprese (Agatha Christie)

Začiatok bol trošku chaotický, pár strán mi trvalo, kým som si uvedomila súvislosti a prestala si pliesť mená, ktoré tam boli spomínané. Neskôr to však išlo ako po masle a ja som knihu prečítala za necelé 2 dni. Čo ihneď hodnotím ako pozitívny fakt, pretože kniha, ktorá ma stiahne do deja a ja som schopná prečítať ju za tak krátky čas, je jednoducho dobrá kniha.

Keď čítam detektívky, zväčša mám nejaký odhad alebo tuším, ako sa to vyvinie. Tu to však bolo úplne inak. Sama som z toho bola veľmi prekvapená, pretože Agatha ma skutočne držala v napätí do poslednej chvíle. Ani za mak som nemala poňatia, ako sa to všetko vyvinie a dosť ma to (v pozitívnom slova zmysle) prekvapilo, ako to všetko autorka nakoniec vymyslela.

Ak konfrontujete klamára s pravdou, obyčajne sa prizná, lebo je zaskočený.

str. 159 Vražda v Orient Exprese (Hercule Poirot)

Musím sa priznať, že by stačila chvíľka nepozornosti a ľahko by som sa v tom všetkom stratila. Normálne by som si knihu prečítala ešte raz, aby som sa sústredila na tie detaily a vychutnala si tú prepracovanosť, ktorou táto kniha disponuje. Spisovateľka to mala všetko tak premyslené, až som miestami nechápala. Dala si záležať skutočne na detailoch a bolo ihneď vidieť, že všetko je premyslené pekne dopredu a nie je to “iba tak, aby bolo.” To dokáže skutočne iba profíčka, ktorou Agatha Christie bezpochyby je.

Pre mňa perfektný a do deja vťahujúci štýl písania, vážne kvalitná zápletka s nečakaným záverom a hlboká psychológia postáv. Vražda v Orient Exprese poskytuje čitateľovi skutočne parádny čitateľský zážitok.

“Mýlite sa. Pokorná vychovávateľka je prekonaný mýtus. Môžem vás ubezpečiť, že dnes je to presne naopak- rodičia sa boja vychovávateliek.”

str. 11 Vražda v Orient Exprese (Agatha Christie)

Túto detektívku môžem iba s nadšením odporučiť. Mne osobne sa veľmi páčila a ulahodila mi. Ako skutočne náročný čitateľ môžem s pokojom vyhlásiť, že táto kniha jednoducho stojí za to.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na Slovenskyspisovatel.sk

Informácie o knihe

Z anglického originálu– Murder on the Orient Expres
Žáner– Detektívny román
Preklad– Katarína Jusková
Séria– /
Počet strán– 184
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2017
Vydavateľstvo– Slovenský spisovateľ
Čítané– marec 2020


Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Jedna z najlepších a najslávnejších detektívok legendárnej Agathy Christie vychádza v 2. vydaní zároveň s premiérou nového rovnomenného filmu. Trojdňová púť prepychového Orient expresu naprieč Európou prebieha bez problémov až do chvíle, keď uprostred noci vlak náhle zastane, lebo trať zablokovali snehové záveje. Ráno cestujúcimi, medzi ktorými je aj Hercule Poirot, otrasie správa, že amerického milionára Ratchetta našli v kupé dobodaného na smrť. Vyšetrovanie zložitého prípadu s množstvom podozrivých sa pre slávneho detektíva zmení na preteky s časom – za každú cenu musí odhaliť vraha, skôr než udrie znova…

3 Comments Add yours

 1. Janka Casion Kolenová píše:

  Túto knihu som čítala kedysi dávnejšie a páčila sa mi. Kamarátka mi ju na poslendé Vianoce dala v angličtine a tak, hoci v angličtine moc nečítam, som ju skúsila a zamilovala som si ju. Krásny jazyk, ktorému som dokonca rozumela, a super príbeh.

  Liked by 1 person

  1. knihomolkableise píše:

   Súhlasím, som rada, že sa ti kniha páči rovnako 🙂 Agatha je proste nenahraditeľná! Som rada, že zdieľaš moje nadšenie 🙂

   Páči sa mi

 2. Mony píše:

  Tak ja som z Agathe Christie ešte nemala tú česť :/ Ale čo nie je, môže byť! Viem, že túto knihu aj sfilmovali a bolo tam naozaj úžasné herecké obsadenie, ale mňa to spracovanie tak nebavilo, že som to radšej vypla…tákže ostáva už iba kniha, teším sa! 🙂

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s