Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Francine Riversová patrí podľa môjho názoru medzi kráľovnú kresťanskej fikcie. Prečítala som už mnoho kníh tohto žánru, no mám pocit, že túto spisovateľku len tak ľahko nik neprekoná. Možnosť prečítať si Posledného pojedača hriechov som nadobudla vďaka vydavateľstvu Kumran, ktoré sa výhradne špecializuje na tituly z tejto oblasti. A verte mi- som nesmierne šťastná, že sa mi táto príležitosť naskytla. Ak si správne spomínam, toto dielo je zároveň aj prvotinou, ktorú som od Riversovej prečítala. Spisovateľka ma vďaka tomuto románu iba utvrdila v tom, že jej láska k Bohu je úprimná a zobrazuje sa v jej románoch ako silný odkaz, ktorý nám chce nenásilne predstaviť.

Prečo to robí? Prečo nesie také strašné bremeno, hoci vie, že zhorí v pekle namiesto ľudí, ktorí sa ho boja a opovrhujú ním natoľko, že mu ani nepozrú do tváre?

str. 25 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

S úprimnosťou priznávam, že nie som obrovský nadšenec kresťanskej literatúry. Dosiaľ som čítala len samé “násilné” knihy plné dogmatických názorov, ktoré sa silou mocou snažili vtesnať myšlienky náboženstva čitateľovi. Čakala som, že tento román bude niečo podobné a tak som sa doňho púšťala veľmi obozretne. Myslela som si, že ma to veľmi nezaujme a možno to vo mne vyvolá aj akési myšlienky znechutenia. Avšak to, čo som spočiatku považovala za problém, sa mojim predstavám okľukou vyhlo a ja som si v skutočnosti vychutnávala dobrý kresťanský román. A to hovorím čestné skautské.

Cieľom tejto recenzie je osloviť čitateľov, ktorí by na túto knihu mohli zazerať nedôverčivo, ako som spočiatku zazerala aj ja. Posledný pojedač hriechov sa na moje obrovské prekvapenie skutočne čítal sám. Som tomu nesmierne šťastná, pretože pocit, keď sa vám do rúk dostane dielo, ktoré vás zaujme a nadchne, je na nezaplatenie. K tejto knihe sa budem určite s chuťou vracať a budem si vychutnávať tú tajomnú atmosféru, ktorú autorka svojimi opismi vytvorila.

Je smrť rovnaká? Bezsenný spánok, z ktorého sa človek prebudí až v súdny deň? Ubehne čas rýchlo ako žmurknutie? Ako bezsenná noc? Alebo je smrť nepokojným spánkom plných mätúcich snov?

str. 80 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Ako sa z anotácie môžme dočítať, hlavnou hrdinkou tohto príbehu je desaťročné dievčatko Cadi Forbesová. Je to živé, zvedavé a nebojácne dievča, ktoré si zaumieni, že za každú cenu musí nájsť pojedača hriechov, ktorý ju musí zbaviť hriechov, ktoré nosí Cadi na svojich pleciach. Ak sa tak zamyslím, toto je tou najhlavnejšou myšlienkou celého románu. Samozrejmosťou je, že sa tu odohráva množstvo vedľajších zápletiek a zaujímavých vývinov vzťahov medzi jednotlivými postavami. Páčilo sa mi, že to bolo tak priamočiare, no zároveň tak záhadne. Román plný kontrastov. A to sa mi na tom najviac páčilo.

Človek si niekedy až príliš neskoro uvedomí, že to, čo zničil, preňho znamenalo veľmi veľa.

str. 120 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Autorka zasadila príbeh do nádherného prostredia Apalačských vrchov. Poslednú dobu mám skutočné šťastie na romány plné nádherných opisov prírody. A to je taktiež jedna z vecí, ktoré mňa ako čitateľa nesmierne zaujmú. Riversová nám poskytla nádherné opisy hustých ihličnatých lesov Apalačských hôr, ktoré boli miestami tak živé, až som mala pocit, že som tam.

Kniha bola plne nabitá množstvom emócií, ktoré mi vsakovali priamo do srdca. Neviem, aké emócie sa mali odohrávať v mojom vnútri, pretože miestami som sa nevedela vyznať sama v sebe. Občas mi prišiel tento príbeh veľmi smutný, na druhej strane však veľmi krásny. Taký netradičný a pritom tak obyčajný. Keď sa zamyslím nad samotným obsahom tohto diela, bol tak jednoduchý a primitívny, až sa mne samotnej nechce veriť, že sa mi to tak páčilo.

Život nie je spravodlivý, je ťažký. Od prvého nádychu až po posledný.

str. 125 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Celý tento román je písaný v ja osobe. Trvalo mi pár strán, kým som si navykla na tento štýl a zžila sa s netradičným spôsobom písania a výberom slov, ktorými táto spisovateľka disponuje. Tento návyk však netrval dlho a ja som si o nemalú chvíľu vychutnávala slasti tohto príbehu. Čítanie ma vtiahlo od úplného začiatku a ja som sa s radosťou púšťala do listovania strán. Nie je krajší pocit, než túžba po opätovnom otvorení knihy tam, kde ste skončili, s potrebou čítať ďalej. Strany sa mi pretáčali úplne samé a za pár dní bola táto kráska zhltnutá. Očarila ma totiž tá atmosféra a napätie, v ktorom nás Francine držala po celú dobu.

Atmosféra. To je presne ten kľúč k dobrému čítaniu. Ak spisovateľ v svojom diele dokáže navodiť atmosféru, má z polovice vyhrané. Riversová sa doslova vyžívala v záhadných opisoch, v akýchsi náznakoch tajomstva, či v pozoruhodných otázkach a domnienkach, ktoré vznikali v mysliach postáv. Častokrát som bola ako na ihlách a čakala som, čo sa stane.

“Všetko, čo povedal, mi dávalo zmysel, kým to hovoril. Ale možno som tak veľmi túžila cítiť odpustenie, že som bola schopná uveriť čomukoľvek.

str. 197 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Vravievala, že záhradu môžeš polievať, koľko chceš, no nikdy nedostaneš takú istú farbu, aká zaplaví kraj po jedinom daždi životadarnej vody z neba.

str. 263 Posledný pojedač hriechov (Francine Riversová)

Ak je niekto nedôverčivý voči tomuto románu, pretože sa radí do kresťanskej literatúry, myslím, že môže byť pokojný. Samozrejme sa počas čítania stretávame s množstvom myšlienok tejto ideológie (vlastne keď sa tak zamyslím, celé dielo je na tomto postavené), no nemusíte sa báť. Všetko je to písané tak nenásilne a na vtedajšiu dobu tak uveriteľne a prirodzene.

Verím, že tento román nebol jediným, ktorý som si od tejto spisovateľky prečítala. Do povedomia vám dávam aj jej trilógiu v Znamení leva, ktorí si mnohí pochvaľujú. Verím, že sa k tomu niekedy dostanem a budem si užívať slovné dary od tejto spisovateľky.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na kumran.sk Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Informácie o titule

Z anglického originálu– The last sin eater
Žáner– Kresťanská fikcia, Historický román
Preklad– Zuzana Venglíková
Séria– /
Počet strán– 296
Väzba– mäká väzba
Rok vydania– 2019
Vydavateľstvo– Kumran
Čítané– apríl 2020


Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Obľúbená autorka Francine Riversová v knihe Posledný pojedač hriechov ponúka pútavý príbeh o utrpení, hľadaní a vykúpení, ktorý sa odohráva v polovici 19. storočia v Apalačských horách.

Po hmlistých kopcoch a údoliach Apalačských vrchov sa potuluje pojedač hriechov – mýtus a zároveň živá osoba, ktorej na pleciach leží neúnosné bremeno zbavovať zosnulých ich hriechov. Keď malé dievčatko odhalí temné tajomstvo zrodu tejto tradície, zaumieni si, že zvyšku dediny ukáže pravdu.

Desaťročná Cadi Forbesová sa za každú cenu usiluje nájsť toho, kto by ju zbavil hriechu, ktorý ju trápi vo dne i v noci… hriechu, ktorý ju okradol o matkinu lásku a vnukol jej túžbu ujsť pred životom a jeho strašnou nespravodlivosťou. Vie, že nadviazať kontakt s pojedačom hriechov je zakázané – tým by na seba uvalila kliatbu –, ale čosi v jej vnútri ju nabáda konať aj napriek výstrahám blízkych. Cadi aj pojedač hriechov musia čeliť najprv sami sebe, potom jeden druhému a napokon tomu, kto od nich výmenou za odpovede, ktoré potrebujú, žiada úplne všetko.

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Súhlasím, Francine je kráľovnou tohto žánru! ♥☺♥ Ach, ako ja ju len zbožňujem, píše neskutočne a jej knihy sú vždy tak krásne, precítené a plné hlbokých myšlienok. Veľmi sa teším, že si ťa Pojedač tak získal, mňa ohúril rovnako, je to ďalšia TOP kniha od tejto autorky. Myslím, že by sa ti veľmi páčila kniha Vykúpená láska, to je taká klasika od tejto autorky…ách, zbožňujem ju!
    Nádherná recenzia, rovnako tak i fotografie…som nadšená!♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s