Na želanie kráľa (Kristína Brestenská)

Pod dlhšej dobe ku mne zablúdila horúca novinka z pera talentovanej slovenskej spisovateľky. A keďže mňa môžete poznať ako milovníka historických romancí, tento román odohrávajúci sa v mojom milovanom Škótsku som si jednoducho nemohla nechať ujsť. Krajina večných hmiel a dažďov je bezpochyby mojou srdcovou záležitosťou. Veľmi ma potešilo, že spisovateľka venuje sériu svojho príbehu práve Škótsku a môže využiť potenciál tejto krajiny obohnanej čarmi a mágiou.

Moje činy nevedie zištný úmysel, ale srdce.

Na želanie kráľa (Kristína Brestenská)

Myslel som si, že viem, čo je láska, moja Andromeda.

No bol som hlupák, nevedel som nič.

Myslel som si, že Ťa dobre poznám, Kirsteen MacLeodová.

No bol som hlupák, nevedel som nič.

Na želanie kráľa (Kristína Brestenská)

Táto recenzia sa mi píše omnoho ťažšie ako ostatné, pretože z knihy mám zmiešané pocity. A keďže sa snažím byť čo najviac konštruktívna a úprimná, slová sa mi na klávesnici ťukajú celkom pomaly. Musím povedať, že príbeh má nesmierny potenciál, zaujímavú myšlienku a dejovú líniu. Začneme najprv tými pozitívami, ktoré musím samozrejme vohnať do popredia, pretože je vidieť, že spisovateľka si pri tejto knihe oddrela kus roboty.

Ako správny zarytý knihomoľ ma na zadnej obálke zaujala jedna veta- “…. na pozadí historických udalostí rozvinula čarovný ľúbostný príbeh s dobrodružnou zápletkou.” Mám rada romány, ktorých základ stojí na skutočnej historickej udalosti. Som trochu smutná, že na konci samotného príbehu nebol žiadny doslov autorky, ktorý by čitateľa oboznámil s tým, čo je v knihe podľa skutočnej udalosti. Toto vravím ako samotný tip pre autorku do budúcnosti- dúfam, že sa ku nej táto recenzia dostane. 🙂

Tak mi neostávalo nič iné, len googliť. A musím povedať, že som nesmierne milo prekvapená z toho, že spisovateľka využila minulosť skutočne bohato. Príbeh je venovaný Margaréte Tudorovej a Jakubovi IV., ktorý v roku 1503 skutočne existovali. Dokonca sa autorka vyhrala aj s ich charakterom a zmienku o kráľových siedmich deťoch so štyrmi ženami taktiež zahrnula do príbehu. Dočítala som sa, že Margaréta bola veľkou milovníčkou koní a nešťastie, ktoré ju postihlo po príchode do Škótska, je tiež napísané na základe skutočných udalostí. Milo ma potešil fakt, že spisovateľka na historických faktoch detailne zapracovala a nevynechala jedinú udalosť. Jediné, čo ma mrzí, je to, že mnohí čitatelia si nedajú tú námahu, aby si pohľadali informácie, a tak nevedia dostatočne oceniť námahu spisovateľky.

Nádej je ako závan vetra, Kirsteen. Akonáhle príde, tak rýchlo sa stratí. Včera bola nádej mojou najvernejšou spoločníčkou. Dnes som opäť sám. Ale pokiaľ som tu ja, Ty nikdy nebudeš sama!

Na želanie kráľa (Kristína Brestenská)

Myslím, že historickej stránke som sa povenovala dosť a tak môžeme prejsť rovno na samotný príbeh. Musím podotknúť, že námet tohto románu bol nádherný a veľmi inšpiratívny. Páčil sa mi nápad vyslať našu hlavnú hrdinku na kráľovský dvor a čitateľovi predstaviť nemravný a pochabý život, ktorý sa viedol v “kráľovom prístavisku“.

Ako najväčšie mínus tohto románu, ktorý ma veľmi zarmútil, bol nedostatok opisov a miestami zrýchlený príbeh, ktorý mi bránil v tom, aby som sa doň dokázala lepšie vžiť. Spisovateľka zasadila román do nádherného prostredia, ktoré si až núka detailnejšie opisy, ktoré čitateľovi budú skrúcať prsty na nohách, pretože bude mať pocit, že sa tam skutočné nachádza. Musím podotknúť, že čitateľom, ktorí hľadajú oddychový príbeh, sa tento román bude určite páčiť a zhltnú ho za jeden deň. No tí trošku náročnejší môžu byť sklamaní z toho, že sa na príbeh budú pozerať len ako z rýchlika.

Nie som zástanca siahodlhých litánií a už vôbec nemám rada zbytočne naťahované opisy, no v tomto príbehu mi to trošku viac chýbalo. Zapracovala by som na pocitoch samotných postáv a trošku pomalšom štýle písania, pretože príbeh sa za desať strán dokázal posunúť veľmi ďaleko. Niekomu to možno nebude prekážať, no ja som si neodpustila zveriť sa vám s mojimi pocitmi. 🙂

Ako príklad môžem uviesť samotný začiatok, ktorý by mohol byť napísaný trošku pomalšie a pripraviť čitateľa na to, že sa Kirsteen ocitne na kráľovskom dvore. Taktiež mi chýbali silnejšie emócie pri posledných scénach, ktoré boli kľúčové a najviac dôležité. Avšak momenty, ktoré boli popísané s Kirsteen a jej tajným nápadníkom (myslím teraz ich vzájomné oťukávanie), boli popísané veľmi pekne a čítanie ich spoločných chvíľ ma veľmi bavilo.

… oči ako smaragdy, pery červené ako rubíny, vlasy ohnivé ako jantár, zuby biele ako perly, pleť žiarivá ako beryl a žena tajomná ako zafír.

Na želanie kráľa (Kristína Brestenská)

K samotnému príbehu skutočne nemôžem povedať jedno krivé slovo. Postavy mi boli sympatické, páčili sa mi ich reakcie aj správanie. Hlavná hrdinka Kirsteen MacLeodová sa dokonale hodila do drsnej krajiny Škótska. Páčila sa mi jej divokosť a bystrý um. Dokonalý opis jej postavy uvádzam v citáte vyššie.

Mám rada, keď spisovateľ drží čitateľa v napätí a neprezradí mu ihneď všetko pri prvej príležitosti. Hoc som už od samého začiatku tušila, kto bude ctiteľ Kirsteen MacLeaodovej, autorka to pekne popísala a držala nás v napätí do poslednej chvíle.

Na želanie kráľa je skvelý oddychový román, ktorý nepotrápi vašu hlavu a dokonale si pri ňom oddýchnete. Povedala by som, že je to klasický historický román pre ženy, ktoré nemajú dostatok času na dlhé čítania a chcú len na malý okamih vypadnúť z reality.

Moje hodnotenie
3,5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem spisovateľke.

Informácie o titule

Zo slovenského originálu- Na znamenie kráľa
Žáner– Historický román
Preklad–/
Séria– 2.diel
Počet strán– 296
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2020
Vydavateľstvo– Slovenský spisovateľ
Čítané– február 2021

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Po románe V rukách nepriateľa prichádza obľúbená slovenská autorka Kristína Brestenská s jeho voľným pokračovaním s názvom Na želanie kráľa. Tentoraz dej situovala do Edinburghu, sídla škótskeho kráľa Jakuba, a na pozadí historických udalostí rozvinula čarovný ľúbostný príbeh s dobrodružnou zápletkou.

Píše sa rok 1503. Pred hradom Dalkeith sa zhromaždia davy škótskych šľachticov a netrpezlivo čakajú na sprievod Margaréty Tudorovej, ktorá prichádza ako symbol krehkého mieru medzi Škótskom a Anglickom. Kirsteen MacLeodová z ostrova Skye víta budúcu škótsku kráľovnú spolu so svojím otcom Normanom a bratom Alexandrom. O pár dní dostane pozvanie od kráľa Jakuba, aby s kráľovským sprievodom odišla do Edinburghu a stala sa dvornou dámou a spoločníčkou mladučkej Margaréty.

Kráľovo želanie je pre Kirsteen poctou, rozkazom i ťažkou skúškou zároveň. Na dvore voľných mravov bojujú o jej priazeň viacerí šľachtici, no krátko po príchode jej začnú chodiť listy od muža, ktorý tají svoje meno a varuje ju pred nebezpečenstvom. Zmätená a vystrašená dievčina hľadá v tvárach dvoranov úprimné priateľstvo a skutočnú lásku, o ktorých sa píše v listoch neznámeho gavaliera. Keď sa však o Kirsteen napokon začne zaujímať sám kráľ, prestáva mať svoj osud vo vlastných rukách…

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Nedávno som dopzerala sériu venovanú práve Tudorovcom, a to Biela princezná a dve série Španielskej princeznej, takže si viem živo predstaviť, v akej dobe sa táto kniha odohráva a aké tu vládnu vzťahy…zaujímalo by ma, ako sa s tým autorka vyhrala a keď spomínaš, že dbala na historické reálie, nuž, tak to veľký plusový bod! Ak by som na knihu narazila v knižnici, tak sa na ňu rada pozriem 😊…
    Šaty sú nádherné 😍 a fotografie dokonalé 😍…majú úžasnú atmosféru❤.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s