“Naši čitatelia sú čestní.” vraví kresťanské vydavateľstvo Kumran

Viete nám v krátkosti predstaviť Vaše vydavateľstvo? Čo by o Vás mali vedieť Vaši čitatelia?

Pred pätnástimi rokmi sme sa pustili do myšlienky prvého kresťanského internetového kníhkupectva na Slovensku a po troch rokoch úspešného fungovania značky Kumran.sk sme začali svoju vydavateľskú činnosť. Zvolili sme si heslo Ukážme svoju nádej, pri ktorom sme sa opierali o Božie slovo z druhého listu Timotejovi (1, 7): „Veď Boh nám nedal Ducha bojazlivosti, ale Ducha sily, lásky a rozvahy.“ Podľa tohto slova sa usilujeme prinášať tituly, ktoré upevnia v našich čitateľoch Kristovu nádej a povzbudia ich v radostnom delení sa o ňu. 

Čo znamená názov Vášho vydavateľstva?

Názov je inšpirovaný miestom v Izraeli neďaleko Mŕtveho mora, kde sa našli starobylé zvitky biblický textov z 1. storočia – v originále Qumrán, v slovenčine sa uvádza ako Kumrán. Páčila sa nám tá symbolika znovu nájdenia starobylých biblických textov  a chceli sme, aby aj v našich knihách čitatelia našli poklad biblického posolstva.

Spomínate si ešte na Váš prvý výtlačok, ktorý ste vydali?

Jasnačka :). Bol to strhujúci triler Z temnôt od Franka Perettiho, začali sme teda románovo. Hneď po ňom nasledovala formačná kniha Dopraj si prepych modlitby.

Podľa akých kritérií vyberáte toho správneho adepta na vydanie?

Kniha, ktorú sa rozhodujeme vydať, musí niesť jasné evanjeliové posolstvo – to je základné kritérium. Potom samozrejme musí byť aj napísaná pútavo, moderne, mať svoj štýl a aj duchovnú hĺbku, aby zaujala čitateľa a pomohla mu tak rásť vo vzťahu s Bohom. Veľmi sa tešíme, keď nám čitatelia píšu, že sa nemohli od knihy odtrhnúť a išli spať neskoro v noci.

Vydávate aj slovenských spisovateľov?

Áno, niekoľko pokusov sme už mali – napr. v spolupráci s TV LUX sme vydali duchovné cvičenia od Michala Zamkovského, alebo v spolupráci s portálom slovoplus.sk sme už 2x robili literárnu súťaž, kde nám ľudia posielali svoje príbehy/svedectvá a najlepšie z nich potom vyšli knižne. Aj tohto roku chystáme niečo slovenské.

Ako dlho trvá proces vydania knihy? Od prekladu začnúc až po vydanie končiac.

Je to individuálne, pretože vždy záleží od rozsahu knihy. Ale spriemerujme to a povedzme že tri mesiace.Najviac času zaberie samotný preklad knihy, ktorému často predchádzajú dlhé diskusie a rozhodovanie po prečítaní originálu. Po jazykovej korektúre tempo naberá na obrátkach: grafik, druhá korektúra, zapracovanie pripomienok, finálne vysávanie textu pred tlačou a samotné knihárske spracovanie plus doprava do distribučných spoločností.

S akými edičnými zámermi ste vstúpili do tohto roku?

Už tradične plánujeme vydať približne 10 titulov za rok – to je také množstvo, ktoré kapacitne zvládame. Tak tomu bolo aj pre tento rok.

Ako zvládate momentálnu koronakrízu? Museli ste upraviť edičný plán?

Koronakríza aj nás samozrejme zaskočila, ale keďže sa snažíme hospodáriť s nejakou finančnou rezervou, doteraz to pre nás neznamenalo neriešiteľné problémy. Naopak tituly, ktoré sme mali pripravené na vydanie v tomto čase, mali veľmi dobrú odozvu medzi čitateľmi, preto náš edičný plán ostal prakticky bezo zmien pre tento rok a veríme, že aj našimi novými titulmi prinášame ľuďom nádej v tomto zvláštnom čase.

Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva?

A zaznel šofar od Francine Riversovej je našou 104. publikáciou. Okrem kníh sme priniesli 15 CD alebo DVD titulov, v roku 2020 prinesieme ešte nové chválové CD Rieky Života – nášho spoločenstva v Podolínci.

Ktorý z Vašich vydaných titulov pokladáte za najlepší?

V kumrane je nás okolo desať zamestnancov a spolupracovníkov a určite by sme sa nedohodli na jednom titule. Možno ale za redakciu spomeniem knihu, ktorá nám dala najviac zabrať a sme na jej vydanie špeciálne hrdí. Je to rozhovor pápeža Františka, vtedy ešte kardinála Bergoglia, so židovským rabínom Abrahámom Skorkom. Boli sme prví, ktorí priniesli na Slovensko knihu novozvoleného pápeža. Pracovali sme na nej deň a noc spolu s prekladateľkou, korektorkou a celou armádou prizvaných expertov zaoberajúcich sa teológiou, judaizmum, históriou, ekonómiou… – keďže autori rozoberali veľmi široké spektrum tém. Bolo to pre nás niečo nové. Bežne sa zameriavame hlavne na knihy s jednoducho podaným evanjeliovým posolstvom a celý ten odborný redakčný aparát sme nemali vopred pripravený. Ale novozvolený pápež František nás všetkých tak veľmi oslovil, že sme sa zhodli na tom, že aspoň jednu knihu mu vydať chceme :-).

Chceli by ste niečo odkázať svojim čitateľom?

Ako kresťanské vydavateľstvo prežívame náš vzťah s vami o kúsok inak. Myslím, že všetci cítime, že to prvé a hlavné, čo nás spája je, že sme Kristovi nasledovníci. Spoločná viera nás zjednocuje viac ako naše knihomoľstvo a osobné knižné preferencie. Tiež sa premieta do nášho vzťahu. Tešíme sa z vašej ochoty nás doporučiť a pomôcť tak kresťanskej firme. Ceníme si obrovskú čestnosť, s ktorou sa u vás stretávame. Nevieme, či to o sebe viete, ale ste citeľne lepšia skupina, ako bežná populácia. Ďakujeme, že vás máme.

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Ách, zbožňujem toto vydavateľstvo…priniesli mi moju milovanú Francine Riversovú, Tessu Afsharovú a Lynn Austinovú…😍.
    Skvelý rozhovor! 😊

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s