Malé ženy (Louisa May Alcott)

Malé ženy- klasika, o ktorej som počula prvýkrát pred pár mesiacmi a nesmierne sa za to hanbím. Povedzte mi prosím, ako som mohla žiť bez tohto príbehu? Za mňa sa Malé ženy stávajú snáď tým najrozkošnejším príbehom s prekrásnou myšlienkou, ktorá ma hreje pri srdci. Ďakujem vydavateľstvu Ikar, že tento román zhliadol svetlo sveta v úžasnom vydaní s nádhernou obálkou. Malé ženy sa umiestnili na najvyššej poličke mojej knižnice a hrdo si trónia vedľa famóznych diel Jane Austenovej.

Dobre si spolu nažívajú vtáčiky vo svojich malých hniezdach.

Malé ženy (Louisa May Alcott)

Klasiku som nečítala už dobrých niekoľko rokov a tak som sa veľmi potešila, že Malé ženy doputovali ku mne domov. Román teda nie je žiadna jednohubka a prečítať pomaly 600 strán mi dalo zabrať. Počet strán však zodpovedá samotnému vydaniu, v ktorom je spojený prvý a druhý diel Malých žien.

Začnem najprv (ako vždy) predstavením príbehu. Tým, ktorí tento román poznajú, trošku oprášim myseľ a tí, ktorí o knihe ešte nepočuli, dostanú krátke resumé príbehu. Román Malé ženy je celkom starý príbeh napísaný už v 19.storočí spisovateľkou Luisou May Alcottovou. Štyri dcéry, otec na fronte a matka, ktorá sa snaží vyhrabať z finančnej núdze. Takto v krátkosti by sa dal zhrnúť celý obsah románu. Svojou ideou je dosť podobný románom Austenovej, či sestier Bronteových. No aj napriek tomu je tento román čímsi výnimočný a jedinečný. Louisa May Alcott rozdrvila moje srdce na kašu plnú emócií, ktorú zmieta emočný šok. Viete, čo ma na tom všetkom najviac fascinuje? Štýl, akým je príbeh písaný, mi častokrát vyčaril úsmev na tvári, či vtisol slzičky do očí. Spisovateľka vytiahla všetky svoje zbrane a ani si neuvedomila, ako tento román zmení životy. Akým zázrakom sa to tejto spisovateľke vlastne podarilo?

Viem, že si budú pamätať všetko, čo som im povedal, že budú milujúcimi deťmi, ktoré si verne plnia povinnosti, statočne sa popasujú so svojím vnútorným nepriateľom, až napokon samy nad sebou zvíťazia. Takže keď sa vrátim, budem môcť byť na svoje malé ženy hrdý a maž ich radšej, než kedykoľvek predtým.

Malé ženy (Louisa May Alcott)

Meg, Jo, Beth a Amy. Štyri sestry, ktoré sú od seba tak odlišné ako štyri svetové strany. Spisovateľka sa tak krásne vyhrala s charaktermi, vďaka čomu som si tieto sestry úplne vlepila do srdca. Meg mi prišla taká tá najviac intelektuálna, vzorná dcéra, no vo svojom vnútri túžila po krásnych šatách a uznaní v spoločnosti. Bola však skromná a poslušná, no jej vnútro často kmásali tieto pocity. Jo je naopak od svojej staršej sestry veľký rebel. Je to typ emancipovanej hrdinky, ktorá túži robiť mužské aktivity, čo je na vtedajšiu dobu celkom neprístojné. Nechce sa vydať a chce byť slobodná a užívať si život. Má však veľmi láskavá srdce a je obrovský dobráčisko. Táto sestra bola mojmu srdcu úplne najviac blízka. Milovala som ju či už ako hrdinku alebo ako povahu. Beth je veľmi skromná a láskavá, tichučká malá žienka, ktorá sta stará o svoj bábiky, hra na klavíri a všetky sestry spája do kopy. Na druhej strane Amy… tá je veľmi panovačná a trošku aj pyšná a sebecká. Možno preto, že je najmladšia… no miestami som ju mala skutočne chuť zaškrtiť.

Nechcem, aby ste sa dali zlákať peniazmi a vydali sa za boháča len preto, lebo je bohatý, alebo aby ste mali prepychový dom, ktorý pre vás nebude domovom, pretože v ňom bude chýbať láska.

Malé ženy (Louisa May Alcott)

Čítanie som si zamilovala od prvých strán. Páči sa mi, že kniha začína od samotného detstva sestier až po ich dospelosť a osudy. Obrovským plusom je nadčasovosť tohto románu. Problémy, ktoré mladé ženy riešia sú aktuálne aj v dnešnom svete a viem si predstaviť, že keby som bola mladšia čitateľka, tieto dievčatá sa stanú moje verné priateľky.

Zamilovala som si tú nevinnosť, ktorou oplývajú všetky štyri dcéry. Hoc niečo pokazia, hoc sa prihodí niečo zlé, stále sa všetko šťastne vyrieši a oni mi v jednom okamihu prídu ako najšťastnejšie bytosti na svete. A presne to milujem na tejto knihe. Počas čítania som žila skutočne v inom svete a vychutnávala som si tie pocity, ktoré sa v mojom vnútri tvorili. Samozrejme, neskôr sa tu nechádzali scény, ktoré mi doslova trhali srdce na kusy. Bolo tu krásne poukázané, ako v dospelosti majetky a peniaze ničia súdržnosť a vzťahy.

To je celkom prirodzené a neškodné, ak sa z túžby páčiť nestane vášeň, ktorá núti človeka robiť hlúpe alebo necudné veci.

Malé ženy (Louisa May Alcott)

Úprimne netuším, čo by som na tomto príbehu mala kritizovať. Môžem sa akurát hnevať sama na seba, že sa táto kniha dostala ku mne až teraz, no lepšie neskôr, ako nikdy. Štýl písania mi veľmi sadol. Hoc je to poriadna asi 600stranová bichľa, čítalo sa to veľmi rýchlo. Mám pocit, že som len prelistovala strany a už bol koniec. Hoci sa tam vyskytlo pár zdĺhavých a nudných scén, nevadilo mi to. Beriem na vedomie, že je to starý príbeh a je aspektom vtedajšej doby a vtedajšieho štýlu písania. Myslím si, že tí, ktorí zbožňujú Austenovú, sestry Bronteové a pod. budú rovnako nadšené ako ja. Túto klasiku si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar. Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na bux.sk

Informácie o titule

Z anglického originálu– Little woman
Žáner– Historický román
Preklad– Danka Jecečková
Séria– Malé ženy
Počet strán– 576
Väzba– pevná väzba s prebalom
Rok vydania– 2020
Vydavateľstvo– Ikar
Čítané– august 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Prvý raz oba diely v kompletnom vydaní!

Príbeh štyroch sestier prvý raz uzrel svetlo sveta v druhej polovici 19. storočia, ale jeho obľúbenosť prekročila hranice času. Stále ďalším generáciám matiek a dcér ukazuje hodnotu rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske.

Príbeh sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov. Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj ťažkým výzvam s odvahou a odhodlaním. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy sú hrdinkami z mäsa a kostí, ktoré inšpirovali milióny čitateľov.

Na Slovensku vo vydavateľstve IKAR kniha Malé ženy vychádza prvýkrát v kompletnej neskrátenej podobe vrátane druhého dielu. Je to literárna klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici.

One Comment Add yours

  1. Casion Angelová píše:

    Priznám sa, že o tejto klasike som veľa počula a dlho som sa príbehu vyhýbala. Kamoška ma vzala do kina na nové filmové spracovanie a ja som s prekvapením zistila, že ma to bavilo a tak sa aj kniha dostala na môj čítací zoznam. Tak snáď sa k nej raz úspešne prepracujem.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s