Hrdina z hor (Suzanne Enoch)

Romány z prostredia mýtmi ospevovaného a kúzelného Škótska sa stali mojou malou závislosťou, na ktorú neviem dopustiť. Príroda tejto krajiny na mňa vplýva tak magicky a emočne, a preto stále, keď uvidím knihu so škótskym motívom, neviem odolať. To isté sa udialo aj pri tomto románe, na ktorý som čírou náhodou natrafila a vďaka portálu preskoly.sk som mala možnosť prečítať si ju.

Kdo sakra přišel na to, že úspěch se dá poměřit jen rovnicemi na papírech?

Hrdina z hor (Suzanne Enoch)

Hoc je kniha vydaná len v českom jazyku, čítanie mi nerobilo veľké problémy. Musím podotknúť, že čeština sa mi v tomto románe zdala akási zložitejšia a náročnejšia, no po pár stranách som si rýchlo navykla a už som to ani nevnímala. Mala som dojem, že miestami som si ani neuvedomila, či čítam slovensky alebo česky. Samozrejme by som radšej uprednostnila čítanie v rodnom jazyku, ale keďže táto trilógia vyšla len u našich susedov, neostávalo mi nič iné, než si ju poriadiť v tomto vydaní.

Ako prvé musím podotknúť, že Hrdina z hor je prvým dielom zaujímavej trilógie Neobyčajní hrdinové, ktorú vydalo vydavateľstvo Baronet. Mám vo zvyku nečítať si anotáciu a vrhať sa na knihu len na základe obálky alebo nejakého vnútorného pocitu, ktorý sa vo mne vytvorí, keď sa na knihu zahľadím. To isté sa udialo aj pri tomto románe, no akási zvláštna emócia mi hovorila, že stavkujem na istotu. A veru som sa nemýlila.

Moje pocity sa potvrdili hneď na prvých stranách. Milujem, keď je text napísaný tak presvedčivo a dôveryhodne. Suzanne Enoch ma presvedčiť dokázala a moje sympatie si plne získala. No prv, než sa začnem rozpisovať o svojich pocitoch, vám tento príbeh trošku priblížim.

Plníš povely jako lovecký pes a nikdy si nepochutnáš na jídle, které jsi donesl někomu jinému.

Hrdina z hor (Suzanne Enoch)

Gabriel Forrester- vojak a veliteľ osemdesiatej druhej devízie, ktorý bojuje v bitke proti Bonaparteovi, sa náhle dozvie, že po svojom prastrýcovi zdedí obrovský majetok a titul vojvodu. Tieto udalosti zmenia jeho životnú cestu a on sa vyberá na jedno zo svojich troch zdedených panstiev, na ktorom vraj nepanuje poriadok. Lattimer Castle v Škótskej vysočine je jeho momentálny cieľ. Čo sa však stane, keď jeho úmysly skríži červenovlasá diablica s prefíkanými očami a podrezaným jazykom? Začne sa vzrušujúca jazda v samotnej kráse škótskej vysočiny.

Hlavnú myšlienku som si rýchlo zamilovala. Nemám k tomu žiadnu výhradu, pretože autorka sa skutočne vyhrala s detailami a bola si istá o každej jednej vete, ktorú vložila na papier. Musím taktiež podotknúť, že som bola očarená jej znalosťami z oblasti boja a vojny v 15.storočí. Svojimi živými opismi ma na začiatku knihy ihneď vtiahla do deja a ja som mala pocit, že som sa ocitla v bojovej línií proti samotnému Napoleonovi.

Boj… boj, který se nedá nikdy vyhrát? Bojovat pořád se stejným zatraceným věterným mlýnem na pořád stejném zatraceném kousku země až do konce mého zatraceného života?

Hrdina z hor (Suzanne Enoch)

Prvých 50 strán sa mi však čítalo ťažšie, než som očakávala. Jednak mi spočiatku robila problém čeština a taktiež som sa nevedela zorientovať v menách a samotných udalostiach, ktoré sa udiali. Tieto pocity však pominuli veľmi rýchlo a ja som si užívala dvojdňové ocitnutie v horách Škótska. Knihu som skutočne zmastila za dva dni a túžim po pokračovaní. Je to moje prvé dielo od tejto spisovateľky a som veľmi rada, že si ma aj získalo.

Suzanne Enoch mi sadla nielen štýlom písania, ale aj samotnou inteligenciou, s akou písala text. Už pri mnohých knihách som spomínala, že zbožňujem inteligentné a zaujimavo vtipné rozhovory medzi postavami, ktoré nie sú prvoplánové. Opäť sa mi dostala do rúk kniha, ktorá túto moju uchylku splnila. Postavy boli sexi sebavedomé a tvrdohlavé, čo bolo jasným prísľubom iskrivého prvokovania a uštipačných rečí, ktoré mi častokrát vytvorili úsmev na tvári. Dokonca aj posteľné scény boli zvláštne originálne a vzrušujúce. Suzanne Enoch jednoducho dokázala, že vie vybičovať čitateľovu zvedavosť na maximum.

Láska, jak rychle zjišťoval, není nejmoudřejší cit. Je však nejtěžší ji ignorovat. A dost možná je nejtěžší ji dokázat tvrdohlavé skotské dívce.

Hrdina z hor (Suzanne Enoch)

Táto kniha ma vôbec nesklamala. Očakávala som romanticko- drsný príbeh z krásnej krajiny, ktorý sa ku mne aj skutočne dostal a moje očakávania sa naplnili. Mám pocit, že tejto trilógii sa veľa pozornosti nevenuje a nedivila by som sa, ak ste o nej ešte nepočuli. Akje to tak, som veľmi rada, že spoznanie s touto trilógiou je práve vďaka mojej recenzií, ktorá vás dúfam navnadí na jej prečítanie. Myslím si, že táto séria sa zaradí medzi jednu z mojich najobľúbenejších. Uvidíme, čo nám autorka v ďalších častiach donesie.

4/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu Pre školy.sk . Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve tu za výhodnú cenu- TU!

Informácie o titule

Z anglického originálu– Hero in the Highland
Žáner– Historický román
Preklad– Jana Pacnerová
Séria– 1.diel (séria Neobyčajní hrdinové)
Počet strán– 320
Väzba– pevná väzba s prebalom
Rok vydania– 2018
Vydavateľstvo– Baronet
Čítané– júl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Skotsko, rok 1812. Je divoký a rozháraný do morku kostí, anglický voják, který je doma spíš na bitevním poli než v salonní společnosti. A když se major Gabriel Forrester dozví, že zdědil šlechtický titul a panství na Skotské vysočině po vzdáleném příbuzném, to poslední, oč stojí, je vzdát se dobrodružství na bojišti ve prospěch změkčilých prostopášností života šlechtice. Neuhýbá však před svými povinnostmi a když pozná úchvatnou, černookou Fionu Blackstokovou, začne mu jeho nová situace náhle připadat zajímavější.

Jako každá dobrá skotská horalka Fiona nesnáší Angličany – a novopečený vévoda z Lattimeru není výjimkou. Za prvé, na její vkus je až moc přitažlivý. Za druhé, jeho právo na „její“ hrad je fraška, jelikož po celé věky šlo o majetek Maxwellova klanu. Zatímco ti dva svádějí zuřivý souboj vůle, vzplane mezi nimi vášeň a vzápětí i láska, divoká jako samotné Skotsko. Je Fiona dost silná, aby odolala návrhům nepřítele – nebo je Gabriel skutečně její hrdina v přestrojení?

One Comment Add yours

  1. Casion píše:

    Veru, je to pre mňa novinka a o to viac ma teší, že som si mohla prečítať tvoju recenziu 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s