V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

A je to tu zas. Ďalší príbeh od Brestenskej, ktorý sa zapísal na môj súkromný zoznam “Knihy, ktoré mi vymetú myseľ.” Čakala som hocičo.. sklamanie, spokojnosť, znudenie, radosť. No spisovateľka ma opäť presvedčila, že siahnutie po jej románoch je jednoducho stávka na istotu. Kristína Brestenská ma pomaličky utvrdzuje v tom, že v mojom srdci vzniká nevyliečiteľná závislosť na všetko, čo výjde z pera tejto autorky. A to sa snažím, aby som v tejto recenzii bola čo najmenej patetická. Som len zamilovaná a úplne očarená.

Vášeň, čo zakvitla na perách,

ošiaľ, čo zatemnil hlavu,

túžbu, čo rozprúdi krv v žilách,

to viac chcem ako slávu.

V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Prv ako začnem, chcem sa vyjadriť ešte k jednej dôležitej veci. Kdesi na Instagrame som sa stretla s kritikou na knižných recenzentov. Viedla sa tam akási hádka, že recenzenti vychvaľujú všetko, len aby dostali knihy zadarmo. Takáto mienka o našej knižnej komunite sa ma hlboko dotkla a chcela by som takéto vyjadrenie veľmi rýchlo vyvrátiť a utvrdiť vás v tom, že všetko, čo odporúčam, či už je to poskytnuté na základe spolupráce alebo nie, odporúčam s čistým svedomím a za svojím názorom si stojím. To isté platí aj pri tomto románe.

Pre dnešok som si pre vás pripravila špeciálnu recenziu na ešte horúcu a čerstvú novinku V rukách nepriateľa, ktorá prišla na pulty kníhkupectiev len niekoľko týždňov dozadu. Som nesmierne šťastná, že som mala možnosť prečítať si tento príbeh, pretože opäť raz sa ku mne dostala prenádherná kniha, ktorú vám musím jednoducho vychváliť a nalákať vás na to, aby ste si ju jednoducho prečítali.

Ak ti na nej skutočne záleží, pôjdeš za ňu bojovať, aj keď vieš, že nemôže byť tvoja.

V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

V rukách nepriateľa je historický príbeh odohrávajúci sa v 15.storočí na škótskom ostrove Skye. Autorka mi ihneď ulahodila samotným zasadením príbehu do tohto prostredia, pretože romány zo Škótska sú moja “atmosférická” srdcovka.

Hlavnú myšlienku vám zhrniem len veľmi stručne a rýchlo, pretože samotný príbeh je celkom zložito popreplietaný. Na Škótskych ostrovoch nastane veľmi krutá bitka medzi klanmi, ktoré boli dlhé roky spojencami. Proti vlastnému otcovi (Pánovi ostrovov) povstane jeho nemanželský syn, ktorý porazí svojho otca v krvavej bitke. Naša hlavná hrdinka Catriona je teda nútená utiecť zo svojho rodného hradu pred svojím nevlastným bratom, ktorý ju chce zavraždiť, aby mal istotu, že nikto neohrozí jeho právo na titul Pána ostrovov. (Catriona je totiž jediná právoplatná dedička.) Catriona teda uteká z hradu a dostane sa k inému klanu v prestrojení slúžky. Nikto však netuší, kto v skutočnosti je. Diabol však nikdy nespí.

Ak má v hlave čo len štipku rozumu, bude bozkávať zem, po ktorej budeš kráčať.

V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Tento príbeh si moje srdce získal veľmi rýchlo. Vedela som to od prvého okamihu, čo som túto knihu otvorila. Brestenská má podľa môjho skromného názoru veľký talent a svojou pestrofarebnou slovnou zásobou vás ihneď zaujme. Mne osobne sa veľmi páčilo, že všetky rozhovory, ktoré prebiehali medzi hrdinami, boli také nenútené a uveriteľné, no popritom mali akúsi fajnú šťavu, ktorá mi skrúcala prsty na nohách. Nemám rada prvoplánovosť, ktorá zvyčajne býva pri tomto druhu žánru. Som šťastná, že sa autorka tomuto vyhýba.

Postavy. Úplne som ich milovala. V tomto románe bola tak krásne výrazná osobnosť každej jednej postavy! Veľmi sa mi páčilo, že autorka popracovala na kvalitnej charakteristike postáv. Hlavných hrdinov som úplne zbožňovala. Je mi ľúto, že knihe je koniec a ja sa s Catrionou a Normanom lúčim. (rereading ma určite neminie). Catriona bola typ hrdinky, ktorú ja skutočne môžem. Páčilo sa mi jej správanie a taktiež jej samotné vykreslenie. Nebola to žiadna hlupaňa, ba priam naopak. Milujem inteligentné hrdinky s bystrou mysľou a horúcou krvou. Norman MacLeod= chlap, po ktorom túži každá z nás. Áno, je to klišé- dokonalý hrdina, ktorý je nielenže sexy, ale správa sa presne tak, ako túžime- ale čo by to bol za historický román nez takéhoto hrdinu? Veď presne kvôli takýmto chlapom čítajú ženy historické romány. A či nie? 😛

Viete, žena môže muža utešiť aj slovami, nielen telom.

V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Teším sa, že autorka popracovala nielen na tej romantickej linke, ale taktiež aj na tej historickej. Po miernom zistovaní a googlení som zistila, že myšlienka knihy je založená na skutočnej historickej udalosti. Som ohromená a šťastná, pretože opäť som sa priučila niečomu zaujímavému. Hrady, ktoré sa v románe vyskytujú, Dunvegan, Duntulm, Camus, sú taktiež skutočné. Autorka prezradila, že Catriona je jediná vymyslená postava. Takže to znamená, že možno potomkovia tohto vysnívaného Normana chodia stále po tomto svete. V knihe sa spomínala báj o Zelenej lady, ktorá taktiež nie je výmyslom. Dočítala som sa, že magická zástava klanu MacLeod skutočne existovala. Autorka myslela na všetko. 🙂

V rukách nepriateľa je ďalšia kniha od tejto autorky, kde nemám čo vytknúť. Bod môžem strhnúť jedine vydavateľstvu, že zvolilo tak bezvýznamnú obálku. Je krásna, no vôbec nevyjadruje to, o čom tento román v skutočnosti je. Obálka predáva. Omnoho viac by sa tu hodila škótska divočina s ryšavou dievčinou s modrými očami. Škoda.

Keď mužovi umrie chorľavá manželka, hoci ju skutočne nemiloval, možno ho utešiť tým, že na druhom svete jej azda bude ľahšie a že na tomto svete žije niekde iná žena, ktorú bude ľúbiť celým srdcom. No keď niekomu zomrie ešte nenarodené dieťa, ťažko hľadať slová, ktoré by priniesli duši aspoň chabú útechu.

V rukách nepriateľa (Kristína Brestenská)

Tento román odporúčam všetkými 20 prstami. S úprimnosťou podotknem, že Brestenská je mojou snáď najobľúbenejšou slovenskou spisovateľkou, ktorá píše o hradoch a spanilých dievčinách.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem samotnej spisovateľke.

Informácie o titule

Zo slovenského originálu– V rukách nepriateľa
Žáner– Historický román
Preklad–/
Séria– 1.diel
Počet strán– 288
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2020
Vydavateľstvo– Slovenský spisovateľ
Čítané– júl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Mladá slovenská autorka Kristína Brestenská si získala veľkú čitateľskú obľubu trilógiou zo stredovekého Anglicka. Obdobiu stredoveku zostala verná aj v najnovšom románe – strhujúcom dobrodružno-romantickom príbehu zasadenom do čarovného prostredia legendami opradeného škótskeho ostrova Skye.

Stačí jediná bitka a z klanov, ktoré boli dlhé roky spojencami, sa stanú nepriatelia na život a na smrť. Jon MacDonald, zvaný Pán ostrovov, utrpí od svojho nemanželského syna potupnú porážku a aby si zachránil holý život, utečie z ostrovov. Podobný osud stihne aj Catrionu, jeho jediné dieťa počaté v manželstve: dievčina ujde z rodného hradu, pretože jej od mocibažného nevlastného brata hrozí nebezpečenstvo. Ako slúžka sa dostane na hrad MacLeodovcov, ktorí verne bojovali po boku jej otca, a z opatrnosti zatají, kto v skutočnosti je.
Catriona spoznáva mladšieho brata vodcu klanu Normana MacLeoda, ktorý sa trápi pre stratu milovaných aj pre stratu cti. Dostane za úlohu utešiť ho v jeho žiali, a hoci sa Norman zmietaný výčitkami spočiatku bráni, napokon čaru tajomnej, odvážnej a výrečnej dievčiny podľahne. Čo sa však stane, keď Norman zistí, že dievča s tými najnevinnejšími očami a najkrajšími vlasmi je príbuzná ich úhlavného nepriateľa, ktorý za ňu ponúka kráľovskú odmenu?

One Comment Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s