Lupene na vode (Kathleen E. Woodiwissová)

Kathleen E. Woodiwissová patrí medzi moju snáď tú najobľúbenejšiu spisovateľku historických romancí. Verím, že milovníkom tohto žánru je táto dáma určite známa a jej tvorbu vám nemusím vôbec predstavovať. Hádam všetci, čo začali poškuľovať po historických románoch, začínali s Woodiwissovou. Môj prvý historický román bol tuším práve od tejto spisovateľky, čo teda znamená, že Woodiwissová bude mať v mojom srdci stále akési špeciálne miesto. Milujem jej tvorbu a príbehy, ktoré vytvorila. Avšak Lupene na vode sú pre mňa jedným väčším sklamaním, ktoré zatiaľ hodnotím ako najhoršie dielo z pera tejto dámy.

Hladina bola posiata ružovými a bielymi lupeňmi kvetov, ktoré upŕchli z ovocných stromov rastúcich na brehu a teraz plávali pod ich visiacimi konárami.

Lupene na vode (Kathleen E. Woodiwissová)

Už je to nejaký ten rok, čo som naposledy čítala nejaký starší román, a tak som si povedala, že je načase, aby som prečítala ďalší príbeh od tejto autorky. Môj výber padol práve na tento román a tak som sa s nadšením ponorila do čítania. Radosť z pretáčania strán sa však príliš rýchlo vytratila a prvotné odhodlanie vystriedalo nechutenstvo. Premáhala som sa, aby som túto knihu vôbec dočítala do konca.

Kde sa stala chyba? Anotácia ma oslovila od samotného začiatku a tak som si myslela, že idem na istotu, že toto dielo bude ďalšia perlička za 5 bodov. Som však mierne otrasená a sklamaná. Ani by som nepovedala, že tento román je z pera tej istej spisovateľky, ktorá napísala Vlk a holubica či Popol vo vetre.

“Všetci sme ľudia” Shemaine si vzdychla. “Nikto z nás nie je dokonalý a nemali by sme očakávať dokonalosť ani od ostatných. Keby sme lepšie poznali vlastné nedostatky, boli by sme zhovievavejší k chybám iných a nedali sa tak ľahko vyprovokovať.”

Lupene na vode (Kathleen E. Woodiwissová)

Hlavná myšlienka je jednoduchá. Hrdinku Shemaine O´Hearnovú unesú a zhodou okolností sa ocitne na lodi s otrokmi, kde si ju kúpi staviteľ lodí. Zámer jeho kúpy je jednoduchý- potrebuje do svojho domu slúžku a gazdinú, ktorá by sa postarala oňho a o jeho malého syna. Čo však osud nechcel, medzi týmito postavami to začne iskriť a zrazu je všetko inak. Čert však nikdy nespí, a ich krásny život zrazu narušia nečakané udalosti.

Jednoduché ako facka. Každému je ihneď jasné, ako to skončí. To mi však vôbec nevadí, pretože pri tomto žánri to je samozrejmosť. Mala som chuť na oddychovku, a tak bola táto kniha jasná voľba. Avšak namiesto oddychu, mi môj tlak stúpal hore dolu a ja som myslela, že na moje prekrúcanie očí doplatím. Poďme si pekne do detailov vysvetliť príčinu môjho rozhorčenia.

V mužoch sa veľmi nevyznala, ale mala dosť rozumu, aby vedela, že keď sa muž pozrie na ženu tak, ako Gage Thornton pozeral na ňu, určite myslí na sex.

Lupene na vode (Kathleen E. Woodiwissová)

Prvý kameň úrazu, ktorý mi prišiel na myseľ, je veľmi dôležitý. Preklad a korekcia- úplná hrôza. V texte sa nachádzalo nespočetné množstvo gramatických chýb a preklepov, čo značne odpútavalo moju pozornosť a pôsobilo to na mňa veľmi rušivo. Miestami som mala pocit, ako keby tento román ani neprešiel nejakou kontrolou a po samotnom preklade sa to šuplo hneď do plače. A preklad? Nuž… čo si povieme. Ten nebol žiadna výhra. Miestami som až žasla z príšerných slov, ktoré sa preložili do slovenčiny. Uvedieme si príklad nižšie.

  • “Musím odstrojiť koňa.”
  • “Ako sa vlastne volá?”
  • “Rýchlejší.”
  • “Rýchlejší?” zopakovala pobavene. “To je zvláštne meno pre koňa.”
  • “Áno, ale vždy dorazí tam, kam ideme, skôr, než kobyla.”
  • “A ako sa volá kobyla?”
  • “Pomalšia.”

Ach…. nechápem. Kto preloží doslovne mená z angličtiny? Netuším, ako to bolo v angličtine, ale skôr by som ocenila, keby sa kôň volal Faster a kobyla Slower.

Táto kniha ma nesmierne nudila. Nejakých 350 strán som čítala pomaly dva týždne. Bolo to dosť nezáživné a mám pocit, že dosť natiahnuté. Mohlo to byť o 100 strán kratšie a nič by sa nestalo. Začiatok ma vtiahol do deja a bola som nadšená. Páčila sa mi tá atmosféra, ktorú Woodiwissová chcela navodiť, pretože sa jej to skutočne podarilo. Avšak ako som pretáčala stranu za stranou, bolo to stále horšie a horšie.

K samotným postavám som si neurobila žiaden vzťah. Pôsobili na mňa neskutočne umelo- či už ich zmýšľanie, názory, dialógy… celé zle. Miestami to bolo až tak presladené, že som krútila očami. (a to som nesmierny romantik) Nepáčilo sa mi správanie chlapa, ktorý sa snažil byť drsný, no vôbec som z neho takéto pocity nemala. Taktiež to, čo hovoril hlavnej hrdinke, na mňa pôsobilo veľmi strojene a umelo.

Prešiel týždeň, odkedy som dočítala tento román, a ja si už len matne spomínam, o čom vlastne bol. Nevyvolalo to vo mne žiadne emócie. Obzvlášť ma sklamal koniec knihy, ktorý bol tak trápne “vyriešený” a “zamotaný”, až som neveriacky krútila hlavou. Mám pocit, že táto kniha sa písala len do počtu a spisovateľka do toho nevložila svoje srdce, ako pri jej ostatných knihách.

“Je predurčená byť matkou. Má zvláštnu schopnosť upokojiť dieťa a vzbudiť v ňom pocit, že je vítané a milované.”

Lupene na vode (Kathleen E. Woodiwissová)

Za mňa je tento román veľkým sklamaním. Neviem, či sa k nemu ešte niekedy vrátim a zopakujem si toto mučivé čítanie. Prišla som len o nervy a 2 týždne strávené nad týmto románom.

2/5*

Informácie o titule

Z anglického originálu– Petals on River
Žáner– Historický
Preklad– Jana Seichertová
Séria– /
Počet strán– 350
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 1999
Vydavateľstvo– Ikar
Čítané– júl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Shemaine O´Hearnovú, snúbenicu markíza Mercera, falošne obvinia z krádeže a odsúdia do väzenia. Shemaine sa za dramatických okolností vyslobodí a dostane sa ako otrokyňa do Ameriky, kde si ju kúpi staviteľ lodí. V prostom drevenom zrube v lese, ďaleko od krutých rečí, ktoré obviňujú pekného vdovca zo smrti jeho manželky, Shemaine podľahne túžbe po tomto láskavom mužovi. No ponad oceán sa už blíži mrak ohrozujúci ich šťastie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s