Lahodne s Ellou (Kniha receptov)

Táto vegánska kuchárka sa v mojej knižnici nachádza už viac ako rok, no moja deravá pamäť úplne zabudla, že mi ju Panta Rhei posunula na zrecenzovanie. Konečne nastal ten deň D a ja som sa rozhodla, že tento rest musím ihneď dohnať a predstaviť vám celkom netradičnú kuchársku knihu, ktorá by určite mohla zaujať mnohých z vás.

Zdravé stravovanie sa musí niesť v znamení hojnosti, prípravy lahodných pokrmov z úžasných ingrediencií, a najmä musí ľuďom prinášať radosť.

Lahodne s Ellou (Kniha receptov)

Recenzovať kuchársku knihu je celkom oriešok a keďže nie som expert vo varení a nezjedla som všetku múdrosť sveta, prosím, aby ste brali moje názory úplne subjektívne. Budem sa snažiť poukázať na klady a zápory, ktoré som postrehla a chcem, aby ste o nich vedeli. Poďme sa rovno pozrieť na to, čo môžete očakávať, keď túto kuchárku otvoríte.

Obsah

 • (str. 6) Úvod
 • (str. 34) Pár poznámok, skôr než začnete
 • (str. 35) Vysvetlivky k niektorým základným ingredienciám
 • (str. 39) Raňajky
 • (str. 69) Šaláty
 • (str. 113) Falafely, burgre a dipy
 • (str. 143) Polievky, dusené jedlá, karí a iné
 • (str. 183) Dezerty
 • (str. 217) Posedenia a klubové večere
 • (str. 278) Register
 • (str. 285) Konverzná tabuľka
 • (str. 286) Poďakovanie

Musím povedať, že táto kuchárka je skutočné hrubá a na takmer 200 stranách krásnych fotografií nájdete mnoho zaujímavých receptov, ktoré ozvláštnia vás jedálny lístok. Nie som síce vegan, no aj napriek tomu sa v knihe našlo pár receptov, ktoré ma skutočne zaujali a mám chuť ich vyskúšať.

Nesmierne sa mi páčil samotný obsah. Vďaka prehľadnému rozdeleniu receptov do kategórií sa človek veľmi ľahko orientuje. Zaujímavé recepty sprevádzali pekne nafotené fotografie, pri ktorých sa mi neustále zbiehali sliny a mala som chuť niečo ukuchtiť. Som rada, že sa v mojej knižnici nachádza kuchárska kniha s inou filozofiou stravovania a dáva mi možnosť vyskúšať aj niečo nové. Mám rada šaláty a rôzne ľahké jedlá, no často krát sa stane, že stratím inšpiráciu a varím to isté dookola. Táto kniha je však pestrý prameň inšpirácie, ktoré ste určite ešte nevyskúšali.

Autorka tejto kuchárky pretkáva recepty so stranami, na ktorých nám prerozpráva svoj príbeh. Zistila som, že v Anglicku má dokonca založenú vlastnú reštauráciu, v ktorej ponúka práve jedlá z tejto kuchárky. O Deliciously Ella som ešte nikdy nepočula- táto dáma má vraj aj vlastný blog- a toto “spoznanie” prostredníctvom knihy je pre mňa úplne po prvý krát.

Išli sme s kožou na trh, pripravení na neúspech, a verte mi, pokazili sme toho viac než dosť a museli sme sa naučiť prijať kritiku.

Lahodne s Ellou (Kniha receptov)

Na obrázku vyššie môžete vidieť, ako vyzerá rozloženie návodu receptu. Naľavo sa nachádzajú ingrediencie, v strede detailne popísaný postup a na samotnom konci strany zaujímavý tip, ktorý vám pomôže pri varení. Ako iste vidíte, recepty sú veľmi prehľadné a dokážete sa v nich ľahko vyznať. Jedna vec mi však dosť prekážala a neviem si poradiť, aby som vám to tu nezmienila.

Premýšľam ako priemerný Slovák s priemerným príjmom. Ak by som si otvorila tento recept (viď foto vyššie) na jogurtový karfiolovo-cícerový šalát a videla tento zoznam potravín, ktorý si mám na recept zakúpiť.. asi by ma prešla chuť na jedenie. Byť veganom je teda riadne klepnutie si po peňaženke. Keďže sa v recepte nachádza mnoho netypických surovín, ktoré určite nemáte doma- napríklad fialový karfiol, estragón, píniové oriešky- jedna večera s týmto šalátom by vás stála tak 20e a to by ste sa možno ani poriadne nenajedli.

To je však len taký malý dodatok, ktorý mňa osobne potrápil a verím, že potrápi aj mnohých z nás, ktorí si nemôžu dovoliť takéto “každodenné” stavovanie. Keďže je to vegánska kuchárka, musíte rátať s tým, že suroviny ako- mandľové mlieko, ryžový sirup, javorový sirup, rôzne druhy ryže atď.- sú v týchto receptoch ich bežnou súčasťou.

Táto kuchárka je pre mňa zaujímavým zdrojom inšpirácie. Verím, že vegáni z nej budú úplne nadšení a tí, pre ktorých je takáto strava úplne neznáma, nájdu mnoho zaujímavých a chutných receptov.

4/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu Panta Rhei . Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve tu za výhodnú cenu- TU!

Informácie o titule

Z anglického originálu– Deliciously Ella
Žáner– Kuchárka
Preklad– Jana Balážková
Séria– /
Počet strán– 288
Väzba– pevnáväzba
Rok vydania– 2019
Vydavateľstvo– Tatran
Čítané– júl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Objavte jednoduché, kreatívne a lahodné recepty na rastlinnej báze.

V tejto knihe nájdete 100 nových receptov na rastlinnej báze, ktoré pripravujeme v našej kuchyni, bistre a na klubové večere.

Tieto recepty už vyskúšali a ochutnali tisíce ľudí vrátane vegánov, vegetariánov aj mäsožravcov. Všetky jedlá, ktoré ľahko pripravíte od základov, si istotne obľúbite. Nezáleží na tom, či začínate experimentovať s rastlinnou stravou, či len chcete jesť viac zeleniny, alebo už dávno čítate naše knihy a pripravujete naše recepty.

Knihu dopĺňam svojimi osobnými poznámkami o tom, čo sa za predošlé roky dialo za oponou spoločnosti Lahodne s Ellou. Zažili sme úžasné dobrodružstvo popretkávané výzvami a úspechom, o ktorom sa mi nesnívalo ani v najbláznivejších snoch. Dúfam, že vás náš príbeh inšpiruje a povzbudí.

Veselé varenie!

Ella

One Comment Add yours

 1. Casion píše:

  Kniha vyzerá zaujímavo a aj celkom prakticky, ale ja osobne si skôr sem-tam vyhľadám recept na internete, keďže nepreferujem nejakú konkrétnu kuchyňu 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s