Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Po dlhokánskych mesiacoch som sa konečne dostala k tomu, aby som prečítala druhé pokračovanie obľúbenej série Cudzinka. Pred pár týždňami som vám na blog napísala recenziu na prvý diel, ktorý sa mi nesmierne páčil a čítanie som si vskutku užila. Keďže mal článok dobré ohlasy, rozhodla som sa, že vám predstavím aj druhú časť, ktorá nesie názov Vážka v jantári.

Keď čas všetko ostatné odvanie, je to len tvrdosť kostí, čo pretrvá.

Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Román som začala čítať koncom mája a trvalo mi takmer dva mesiace, kým som sa dostala na samotný koniec. Druhá časť je teda poriadna bichľa a pošpásovať sa s takmer 1000 stranovým románom bolo celkom náročné. O to ešte viac, keď som videla seriál a presne som vedela, ako to všetko bude postupovať. V dnešnej recenzii si spravíme také menšie porovnávanie, pretože mnohí z vás, skôr než sa do čítania pustia, sa zaujímajú, čo je lepšie. Čítanie alebo seriál? Ja som stále zastancom kníh a ak si mám vybrať, radšej si niečo prečítam. Rovnaký názor mám aj na prvú časť tejto série, pretože jednotka sa mi páčila omnoho viac, než samotný film. Pri dvojke si však odpoveďou istá nie som. Poďme si teda vysvetliť prečo.

Najprv si rýchlo pripomenieme, kde sa príbeh vlastne odohráva. Po búrlivom konci prvej časti sa naše postavy rozhodnú utiecť zo Škótska a zabývajú sa na území Francúzska. Spočiatku úžasná idea sa razom premení na nie veľmi ružové rozhodnutie, ktoré je sprevádzané množstvom intríg, nepriateľstiev, ľstivých skutkov a myšlienok. Temné uličky vychvaľovaného Francúzska sa ukážu ako nedobrá partia. Parochne, šaty, drahé liquéry, šperky, kurtizány. No pod týmto pozlátkom sa plánuje povstanie a vo vzduchu cítiť nebezpečné napätie.

Nie sú odpovede, len možnosti.

Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Diana Gabaldon má úchylku na rozsiahle texty. Tak dlhý román som snáď v živote nečítala a som prekvapená, že niekto ho dokáže aj napísať. Z tejto časti mám mierne zmiešané pocity. Mieša sa vo mne nadšenie a mierny pocit znudenia, pretože v románe sa skutočne nachádzalo mnoho pasáží, ktoré som len prešla očami a musela ich preskočiť. Veľa politiky, rozdumovačiek, veľa omáčky. Tejto časti chýbala akási rezkosť, pretože som mala pocit, že to bolo veľmi naťahované- miestami až zbytočne. Viem, že podobné pocity som mala aj pri samotnom seriáli. Túto časť považujem len za niečo, čo jednoducho muselo byť, aby sa príbeh posunul niekam ďalej.

Aj napriek tejto kritike však hodnotím román dostatočne kladne. Páčili sa mi znalosti samotnej spisovateľky z histórie, čo na mňa vždy urobí dojem. Moje vedomosti z oblasti škótskeho povstania, jakobitov a červenokabántikov sa značne rozšírili. Taktiež sa mi veľmi páčilo, že spisovateľka do tohto príbehu zasadila aj reálne existujúce postavy ako napríklad kráľ Stuart, kráľ Slnko, matka Hildegarda a podobne.

Buď si na strane porazených, alebo na strane víťazov. Nemôžeš byť neutrálny.

Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Aj v tomto románe sa autorka venuje vzťahu Claire s Jamiem, no je toho trošku pomenej, než v prvej časti. Zo zaľúbenia sa ich vzťah posúva do skutočnej lásky, ktorá musí predísť všetkým hrozbám, ktoré na ňu vo Francúzsku číhajú. Claire s Jamiem ako knižný pár patrí medzi moje najobľúbenejšie. Milujem tú predstavu, že aj napriek všetkým nástrahám, je ich vzťah jedna veľká sladká bublinka, ktorá nepraskne. Myslím si, že to je taktiež dôvod, prečo všetky ženy zbožňujú túto sériu. Každá z nás sníva o pocite, že je bezhranične milovaná.

Čo ma trápi je fakt, že kniha je tak hrubá a objemná, a vydavateľstvo zvolilo mäkkú väzbu. Počas čítania som si tento román chránila ako oko v hlave, pretože neznášam somárske rohy a prehnuté väzby. Som rada, že sa mi knihu podarilo zachrániť pred zničenou obálkou, čo sa dá nepatrným narábaním s knihou veľmi ľahko docieliť.

“Krv mojej krvi,” zašepkal. “Kosti mojich kostí.”

Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Aj napriek tomu, že som trochu skritizovala, že autorka celú časť tak trochu naťahovala, skladám jej poklonu. Napísať niečo podobné môže len skutočný talent a ja sa klaniam pred Dianou Gabaldon. Som fascinovaná, ako si to tá žena dokáže všetko detailne naštudovať, premyslieť a potom to spliesť do nejakých súvislých viet. Samotný dej je veľmi komplikovaný. Keď si vezmem nejaký klasický 350 stranový román, tak vám dokážem prerozprávať rýchly obsah v takomto jednom odstavci. Vážka v jantári však ukrýva množstvo tajomstiev, zvratov, odbočiek a tisíc rozvetvení, ktoré sú tak zložité na popísanie, že už ani ja sama si nepamätám tie všetky detaily, ktoré sa tam odohrali. Výhodou seriálu je, že za pár hodín si to viete prezrieť celé a všetko to je okamžite vo vás, zatiaľ čo 1000stranový príbeh môžete čítať aj mesiac a všetko popletiete z množstva informácií. Jedna výhoda oproti seriálu, je istá. S postavami strávite pri čítaní omnoho viac času a viete si k nim vytvoriť hlbší vzťah. To presne na čítaní milujem- že Jamie a Claire mi ožívali priamo pred očami.

Hovorím k tebe, ako keby som hovoril k vlastnej duši.

Vážka v jantári (Diana Gabaldonová)

Za mňa skvelé, no trošku natiahnuté, pokračovanie tejto série. Fanúšičky Jamieho a Claire to zhltnú za pár dní a budú bažiť po prečítaní. Odporúčam však, aby ste seriál pozerali až po čítaní. Z vlastných skúseností viem, že vás to potom za tou knihou tak netiahne, keď viete, čo bude nasledovať.

4/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Zelený kocúr. Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve tu za výhodnú cenu- TU!

Informácie o titule

Z anglického originálu– Dragonfly in Amber
Žáner– Historický román
Preklad– Zuzana Filadelfi
Séria– 2. diel série Cudzinka
Počet strán– 968
Väzba– mäkká väzba
Rok vydania– 2017
Vydavateľstvo– Zelený kocúr
Čítané– júl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Vážka v jantári je v poradí druhým románom úspešnej série Outlander. Kniha nadväzuje na prvú časť s názvom Cudzinka. Autorka znova skĺbila dva svety, oddelené od seba takmer dvoma storočiami.

V krátkom vedľajšom príbehu, ktorý je zasadeným do roku 1968, navštívi Claire Randallová v Invernesse mladého oxfordského profesora Rogera MacKenzieho, aby získala odpovede pre svoju dcéru Briannu. Jej požiadavka je neobvyklá: zistiť, čo sa stalo s mužmi, jakobitskými vojakmi, ktorí bojovali v armáde princa Karola Eduarda Stuarta, po katastrofálnej porážke pri Cullodene v roku 1746? Rogera jej otázka udivuje, ale zároveň je fascinovaný jej odhodlanosťou. Zvedavosť v ňom vzbudzuje aj jej červenovlasá dcéra. Claire vyrozpráva Rogerovi a Brianne, čo sa odohralo rok pred Stuartovským povstaním.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s