Rekviem pre anjela (Michaela Ella Hajduková)

Tvorba Michaely Hajdukovej bola pre mňa doposiaľ nepreskúmaný oriešok. Po prvýkrát som s jej knihami mala možnosť prísť do kontaktu práve pri románe ZlatovláSSka. Spoznanie tejto spisovateľky prostredníctvom tohto diela bola podľa môjho názoru správna voľba, pretože Hajduková si moje srdce získala veľmi rýchlo. Inak tomu nie je ani pri tomto románe, ktorý vám dnes predstavujem. Pod zvodnou obálkou sa ukrýva ešte dráždivejší príbeh, ktorý vás od čítania jednoducho nepustí. Budete mať potrebu čítať a čítať, dokiaľ neskončíte a v tom momente budete mať potrebu pokračovať ďalej. Pokračovanie… kde si? Chcem ťa!

Šialenstvo oslabuje myseľ a choroba oslabuje telo, ale nič nezničí dušu tak ako strata skutočnej lásky.

Rekviem pre anjela (Michaela Ella Hajduková)

Ako prvé vám v krátkosti predstavím obsah, aby ste vedeli, čo môžete od tejto knihy očakávať. Rekviem pre anjela je prvá časť erotickej dilógie, ktorá je napísaná docela zaujímavým štýlom. Tí, ktorí Hajdukovú poznajú, vedia, že spisovateľka svoje knihy zasadzuje obzvlášť do historických žánrov. Rekviem pre anjela je však zaujímavá zmena. Príbeh pochádza z nášho moderného sveta, no zároveň sa tu nachádza aj mnoho pasáží z minulosti s prvkami fantastiky. To teda znamená, že spisovateľka pri tomto románe docela popustila uzdu fantázií a priniesla nám veľmi pozoruhodný mysteriózno-eroticko-historický príbeh.

Arienne Rossettiová nesie meno hlavnej postavy okolo ktorej sa točí celý tento dej. Zaujímavý a akčný život populárnej speváčky však naruší slávny violončelista Niccolo Lombardi, ktorý jej život prevráti úplne naruby. Nielen že je príťažlivý a zvodný, je taktiež tajomný a veľmi záhadný a svojou mágiou vie nevinnú Arienne priviesť na nebezpečné chodníčky plné rozkoše a pôžitku.

Tvoja tvár je melódia, neviem ju dostať z hlavy von. Tvoja duša ma prenasleduje a vraví mi, že všetko je v poriadku, no ja túžim byť mŕtva.

Rekviem pre anjela (Michaela Ella Hajduková)

Hajduková má jednoducho dar na opisy. Miestami žasnem nad tým, ako sa táto spisovateľka dokáže vžiť do jednotlivých situácií a dokonale vie popísať miesta z minulých storočí. Občas mám pocit, ako keby opisovala svoje spomienky na minulé životy, pretože tá reálnosť a uveriteľnosť je miestami skutočne zarážajúca. Túto prednosť považujem za Hajdukovej silnú stránku. Táto kniha je zasadená do prostredia Talianska a keďže je tu dvojaká línia, spisovateľka opisuje moderné a zároveň aj barokové Taliansko. Miestami som mala skutočne pocit, že cítim to ovzdušie a atmosféru Benátok alebo iných miest. Perfektné. Podobné pocity som mala aj pri jej vojnovom románe (ZlatovláSSka). Nechce sa mi veriť, že niekto dokáže tak živo popísať niečo, čo v skutočnosti nezažil.

Krásne opisy, bohatá slovná zásoba, šteklivé a pikantné scény, sexy violončelista, ktorý v skutočnosti je niečo viac, než len človek. Čo viac môžete chcieť od ideálneho románu pre mamičky na materskej dovolenke? Tento román je úplne iná šálka kávy, než doterajšia tvorba spisovateľky. Ak si máte chuť poštekliť zmysly, niet nad čím uvažovať.

Zaujímavosťou bolo zistenie, odkiaľ hľadala autorka inšpiráciu a nápad na tento román. Hajduková opäť lovila v zaujímavých skutočných informáciach, až natrafila na taliansku mytológiu. Povesti o starých inkuboch a sukubách ju značne zaujali a predpokladám, že takto vznikol aj samotný nápad na Rekviem pre anjela. Inkubus (muž) a sukuba (žena) boli v barokovom Taliansku sexuálne bytosti, ktoré sa vedeli nasýtiť jedine týmto spôsobom rozkoše.

Inkubus bol v starovekom Ríme:

-zlý duch desiaci ťažkými snami

-v stredovekej kresťanskej mytológii druh démona – astrálneho upíra, ktorý sa pohlavne stýka so ženami, v spánku ich znásilňuje, prípadne u nich vyvoláva sexuálne predstavy.

Inkubus pritom obete vyčerpáva, niekedy až privedie k smrti.

Wikipédia

Zistenie, že Hajduková sa nechala inšpirovať talianskou mytológiou na mňa urobilo hlboký dojem a hneď som sa na tento román začala pozerať trochu inak. Nie len ako na fantazijné vybúrenie spisovateľky, ale ako na mýticko-historický príbeh, ktorý vás naučí aj niečo nové. Napríklad- ja osobne som v živote nepočula o týchto sexuálnych upíroch a som veľmi rada, že spisovateľka rozšírila môj slovník o slová ako inkubus alebo sukuba.

Michaela Hajduková ma znova utvrdila v tom, že jej knihy sú jednoducho prísľubom kvality. Som očarená z toho, akým zaujímavým spôsobom vie prerozprávať aj tak obyčajné veci. Pamätám si, že po ZlatovláSSke som celý deň plakala ako malé decko- a to skutočne nepreháňam. (určite sa mrknite na recenziu TU!) Bohatá slovná zásoba je pre mňa jasným znakom, že čítanie bude pútavým dobrodružstvom. A spisovateľka o slová určite nemá núdzu.

“Prosíš krásne,” pomyslel si spokojne. “Nemôžem ti však vyhovieť.”

Rekviem pre anjela (Michaela Ella Hajduková)

Po dlhšom premýšľaní som tejto knihe nakoniec stiahla jeden bod. Viem, že tento román sa radí k erotickým a čitateľ očakáva, že to bude plné sexu a iných rozkoší. Zo začiatku to bolo veľmi zaujímavé, no po 200 stranách už mi to prišlo akosi priveľa. Uvedomujem si, že toto vytýkanie pri tomto druhu žánru nie je veľmi na mieste (ešte keď si vezmeme, že celý príbeh sa točí okolo sexuálnych upírov) a tak podotýkam, že tento môj pocit je plne subjektívny. Vadilo mi, že takmer tri štvrtiny knihy sa to točilo neustále okolo sexu a až ku koncu prišla nejaká akcia. To bolo možno aj dôvodom, prečo som tento román čítala trošku dlhšie. Mám rada, keď sa dej niekam pohýna a mala som dojem, že tu to išlo veľmi pomaly.

Každý má však radšej niečo iné. Niekto preferuje veľa postáv, iný málo. Druhý má zas radšej viac akcie, tretí má rád pohodový spád. Pri písaní recenzie je teda veľmi ťažké nepísať až príliš subjektívne a tak sa snažím vo svojich recenziách opisovať svoje pocity čo najviac dôkladne.

Rekviem pre anjela hodnotím ako príjemný oddychový román, po ktorom budú ženy šalieť. Je to nenáročné čítanie, ktoré vám pošteklí myseľ a inšpiruje vás pre trošku improvizácie v sexuálnom živote. ( :*) Knihu určite odporúčam.

4/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Motýľ. Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve tu za výhodnú cenu- TU!

Informácie o titule

Zo slovenského originálu– Rekviem pre anjela
Žáner– Historický, Erotický, Mysteriózny
Preklad– /
Séria– 1.diel z 2
Počet strán– 416
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2019
Vydavateľstvo– Motýľ
Čítané– jún 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Horúci erotickomysteriózny príbeh o moci vášne i lásky. 

Arienne Rossettiová, známa speváčka, mala byť pre violončelového mága Niccola Lombardiho iba ďalším menom v jeho dlhom zozname žien, ktoré mu podľahli.

Ani jeho nočný podnik Podsvetie a niekoľko Tajomstiev lady Styx jej tak nezamotajú hlavu ako práve samotný Niccolo. Tajomný, príťažlivý muž vytvára pre ňu snové zmyselné ilúzie, v ktorých ju pokúša a zvádza, no ona mu v nich uniká. Jeho rukám a očiam však nedokáže odolávať. A tak ju Niccolo postupne čoraz viac vťahuje do svojho vábivého sveta, kde vládne túžba a kde láska nemá miesto. Až doteraz. Kto sa však napokon spáli viac? Inkubus či ľudská žena?

Ponorte sa do vášnivého príbehu, ktorý sa odohráva v slnečnom súčasnom i barokovom Taliansku, ale aj vo svete, kde zastal čas a kde sa bytosti naplno oddávajú pôžitkom. Mámivý a veľkolepý svet inkubov a sukúb je plný krásy, bohatstva, mladosti a splnených snov… ale aj jedu, temnoty a čistej žiadostivosti, ktorá dokáže zabíjať.

„… Pripúšťam, najprv si vzbudila len moju zvedavosť, lebo si bola zrazu… taká iná. Nepoddajná. Keď si si vtedy poranila členok a spala u mňa, vycítil som, že si stále panna, a to ma načas zastavilo. Dôvod som si bol schopný priznať až teraz.”

„A prezradíš mi ho?” naliehala som, keď sa odmlčal a díval sa kamsi mimo mňa. Ešte stále som ležala na jeho hrudi.

„Chceš dlhšiu či kratšiu verziu?”

„Skús kratšiu.”

„Je možné, že by som ťa zabil.”

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Priznávam, tento román určite čítať nebudem, no na knihy tejto autorky si už dlhšie robím zálusk 🙂 Inak, tie fotky, opäť nádhera!♥♥♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s