Čipkárka (Laura Frantzová)

Čipkárka sa pre mňa stala prototypom typického kvalitného historického románu, ktorý vám ostane v mysli snáď už naveky. Knihu som zhltla za pár dní a ešte stále vo mne pretrvávajú zádumčivé myšlienky, kedy v mysli častokrát odbieham k tomuto príbehu. Viete- nie je historický román ako historický román. Niektoré historické romány sú také tie typické “klišé” presladené jednohubky, ktoré nie sú ničím výnimočné a vo vašom vnútri nevyvolajú nejaké silnejšie emócie. Druhá kategória historických románov je však iná. Sem patria knihy, ktoré vám vyrazia dych svojou atmosférou, historickými faktami a poznatkami, dejovou líniou, či samotnými postavami. A presne do tejto kategórie sa radí aj samotná Čipkárka.

Upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyplné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné.

Čipkárka (Laura Frantzová)

Vydavateľstvo i527.net sa opäť prekonalo a na knižný trh prinieslo ďalší kvalitný román, vďaka ktorému sa rozleje vaše srdce a vaša duša bude lietať. Je to môj tretí román od Laury Frantzovej, ktorý som prečítala. Po miernejšom sklamaní románu Na druhom brehu, som veľmi prekvapená. Čipkárka je od tejto spisovateľky od dnešného dňa mojou srdcovou záležitosťou. A keďže som mala možnosť robiť s Frantzovou aj rozhovor, opäť ráz sa mi potvrdilo, že táto spisovateľka nerada píše série. Frantzovej omnoho viac sadnú knihy, ktoré nemajú pokračovanie. A presne pri tomto diele sa to aj potvrdilo.

Poslednú dobu som nabrala zvláštny zvyk- a to nečítať si anotáciu románov. Takže aj pri tomto diele ma oslnila len nádherná obálka a ja som sa rozhodla, že si túto knihu chcem prečítať. Ani za mak som netušila, o čom bude. A keď sa spod nevinného a romantického obalu vykľul motív americkej vojny o nezávislosť voči Británií, bola som mierne prekvapená (no v dobrom). Tento román moje očakávania prekročil 10-násobne a som veľmi šťastná, že som dostala možnosť a Čipkárku si prečítala. Bolo to veľmi autentické dielo, ktoré ma zaujalo svojimi silnými opismi a informáciami, ktoré ma utvrdzovali v tom, že Frantzová si všetko detailne pozisťovala a vie dokonale, o čom píše. Milujem, keď verím tomu, čo spisovateľ podá na papier. A pri tomto diele tomu nebolo inak.

Som slobodná. Môžem prestať pracovať a vydať sa, za koho budem chcieť.

Čipkárka (Laura Frantzová)

Laura Frantzová nás v románe Čipkárka privádza do 18.storočia na kontinent Severnej Ameriky, konkrétne do štátu Virgínia. V svojom pútavom rozprávaní nás zasväcuje do obdobia, kedy sa ľudia delia na patriotov a toryovcov. Jední nadvládu Británie uznávajú, druhí sú proti. A takto vznikajú obrovské nepokoje, až to vyústi do známej americkej vojny o nezávislosť. A presne do tohto obdobia nás umiestnila táto spisovateľka.

Tento román nie je oddychová jednohubka, pri ktorej vypnete myseľ. Mne samotnej trvalo nemalú chvíľu, kým som začala registrovať všetky mená a všetky spomínané postavy, ktoré sa v príbehu vyskytovali. Spočiatku som z toho mala mierny chaos, ale časom sa všetko dalo na poriadok.

Wau… toto slovo je dostatočné. Vyjadruje všetky moje emócie, ktoré vo mne vznikali počas tohto čítania. Som nadšená, rozcitlivená, rozplakaná, zamilovaná, sklamaná, že už je koniec, vďačná. Tento román je niečo, čo som potrebovala. Už dlho sa ku mne nedostala kniha s týmto žánrom, ktorá by bola tak dokonale historicky a zaujímavo napísaná- a to bez toho, aby som mala chuť zaspať.

Obloha je zapálená a zachmúrená, bude búrka.

Čipkárka (Laura Frantzová)

Sympatické mi boli nielen samotné postavy a ich vykreslenie, ale aj tá celistvosť a postupnosť, v akej sa dej niesol. Mala som pocit, že nič nie je silené- a to sa mi nesmierne páčilo. Či už vzťah medzi hlavnými postavami, či stupňujúce napätie medzi obyvateľstvom kvôli politike- podľa môjho názoru to všetko spisovateľka opísala tak dokonale, až sa mi z toho chce plakať.

Toto je presne jedna z tých kníh, ktorú keď dočítate, budete ešte pár minúť ležať a premýšľať nad týmto príbehom. Neviem, prečo to na mňa tak silno zapôsobilo. Možno som si to prečítala v správnom čase a moja myseľ vyžadovala niečo také…neviem. Ale myslím si, že Čipkárka sa skutočne vydarila. Je napísaná tak nenásilne a nevinne, presne ako obálka. Za mňa je tento príbeh veľmi krásnym a detailným opísaním vtedajšej doby a situácie. Za mňa všetky prsty hore a myslím si, že si čochvíľa dám opäť re-reading. Bolo to presne podľa môjho gusta.

Boh kráča so mnou.. neexistuje lepší doprovod.

Čipkárka (Laura Frantzová)

Tento román odporúčam všetkými desiatimi. Nadšenci kníh z dielničky vydavateľstva i527.net budú istotne nadšení rovnako ako ja. Čipkárka je kniha s hlbokým odkazom o láske, odvahe a vieru v to, že život je spravodlivý. Nádhera.

 i527.net – vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net. Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na TU!

Informácie o titule

Z anglického originálu– The Lacemaker
Žáner– Historický román
Preklad– Lucia Sekerová
Séria– /
Počet strán– 392
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2020
Vydavateľstvo– i527.net
Čítané– máj 2020


Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

V kolóniách nastáva nová éra slobody. Akú má však nádej na nezávislosť pravá anglická lady?

Lady Elisabeth „Liberty“ Lawsonová má takmer všetko, čo by si žena jej postavenia mohla želať. Je dcérou britského viceguvernéra Virgínskej kolónie a miláčikom vyberanej spoločnosti tejto drsnej krajiny. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Na tom, že jej nastávajúci je nehanebník a ich vzťahu chýba láska, až tak nezáleží – alebo si to aspoň nahovára. Jej život síce pôsobí usporiadane, ale koloniálny Williamsburg je ako sud s pušným prachom, čo onedlho vyletí do vzduchu. Bratranec jej snúbenca Noble Rynallt nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú dočinenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom? Alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?

Nový román Laury Frantzovej vďaka svojim detailným historickým opisom čitateľa doslova vtiahne na miesto a do obdobia, v ktorom sa príbeh odvíja. Je popretkávaný výjavmi, zvukmi, vôňami a atmosférou koloniálnej Ameriky v roku 1775. A ten príbeh! Vzťah, ktorý sa rodí medzi Liberty (Elisabeth) a Nobleom, čitateľovi vyrazí dych a spôsobí zimomriavky na celom tele. Vďaka rôznym nebezpečným situáciám, podvodom a prekvapujúcim udalostiam dej neustále napreduje a vyvoláva otázky, ako sa to skončí.

Obľúbená autorka historických románov Laura Frantzová prichádza s napínavým príbehom o láske, zrade a nových začiatkoch. Znova očarúva čitateľov historickej beletrie svojím citom pre detail a schopnosťou vytvoriť živé, uveriteľné postavy.

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Mňa Čipkárka zaujala najmä historickou stránkou, aj keď ma občas nudila, priznávam 😀 Ale inak bolo cítiť, že to má autorka skvelo naštudované. Sklamali ma nakoniec postavy a ich vzťahy, mne prišli umelí a k tomu mi tam chýbala iskra, nejaké čaro, vďaka ktorému by mi kniha prirástla k srdcu. Ale zas nebol to zlý román, no u mňa sa zaradil medzi tie priemerné :/
    Inak krásna recenzia a tie fotky, WAU, absolútny úžas, nádhera! ♥♥♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s