Cudzinka (Diana Gabaldonová)

Cudzinka- myslím si, že tento román nemusím detailne predstavovať. Táto séria je veľmi známa a ak sa tu nedajbože nachádza niekto, kto o nej v živote nepočul, musíme to ihneď napraviť! Diana Gabaldonová napísala snáď tú najkrajšiu sériu historických románov, aké som kedy čítala. Milujem to! Na tomto som totálny závislák a myslím si, že keď po týchto knihách siahnete aj vy…. stane sa to isté aj z vás. 🙂

Neexistujú odpovede, iba možnosti.

Cudzinka (Diana Gabaldonová)

Popravde… ani netuším, kde začať. Chcem, aby všetko išlo pekne po poriadku, a tak ako prvé sa chcem s obrovskou vďakou poďakovať vydavateľstvu Zelený kocúr, ktoré ma oslovilo a poslalo mi knihu na recenziu! Som za to nesmierne vďačná a šťastná, že sa mi dostalo toľkej pocty.

Bojím sa, že táto recenzia bude plná vychvaľovania, ochania a roztápania sa nad všetkým, čo sem napíšem. Budem sa snažiť vám všetko detailne vysvetliť a pokúsim sa vás nalákať na tento román. Pretože takúto knihu len tak niekde nenájdete. Je to výnimočné, je to jedinečné, je to brutálne nádherne! Cudzinka sa mi zapísala do srdca asi už naveky a u mňa bude mať navždy jedinečné miesto v knižnici. Tak- aby som tu len netárala do vetra, poďme si pekne krásne rozobrať, čo ma na tejto knihe tak fascinuje a prečo som z toho úplne na prášky.

Ako prvé začneme samotným príbehom. V skratke vám poviem, že hlavnou myšlienku tejto knihy je hlavná hrdinka menom Claire, ktorá sa omylom dotkne “magického kameňa” a prenesie sa z našej doby do 18. storočia. Do zeme starého Škótska, kde zúria nepokojne medzi Britmi a Škótmi, kde je krajina tak drsná, no zároveň tak nádherná a okúzľujúca. A tu začína naše dobrodružstvo s touto hrdinkou.

Nie si prvé dievča, ktoré som pobozkal, ale prisahám, že budeš posledné.

Cudzinka (Diana Gabaldonová)

Príbeh je napísaný veľmi pútavo. Autorka skutočne nešetrí slovami a podelí sa s nami o tie najmenšie detaily. Tento román má nesmiernu atmosféru- možno práve kvôli tomu sa mi to tak zapísalo do mysle.

Dej je veľmi dynamický. Neustále sa tu niečo deje a nikdy to nestrácalo grády. A to je pre mňa veľmi dôležité. Mám rada, ak sa v knihách nachádza akési napätie, zauzľovačky a podobne. Práve tieto faktory robia knihu dobrou a Cudzinka tieto parametre skutočne splnila. Je síce pravda, že niekoho môže odradiť tá hrúbka, ale myslím si, že neoľutujete, ak sa do toho pustíte. Nie je to kniha na jeden večer, ale práve preto to stojí za to!

“Keď zomriem,” zašepkal do tmy. “nenasleduj ma.”

Cudzinka (Diana Gabaldonová)

Niekto by si mohol pomyslieť, že “veď čo je na tom také zaujímavé?”. Avšak verte mi- je to zaujímavé až príliš. Milujem rozsiahle knihy a táto bichľa sa medzi ne skutočne radí. Celá séria tohto románu, ktorá bude mať tuším 9 častí nemá menej, než 600 strán na jeden diel. Je to skutočne rozsiahle písanie, no presne to sa mi na tom tak nesmierne páčilo.

Autorka svojimi slovami dokázala brutálne popísať svet, do ktorého nás zaviedla. Miestami som mala pocit, že som sa tam ocitla ja samotná a že namiesto Claire prežívam všetky tie udalosti ja. Diana Gabaldonová sa dokáže vžiť a opísať všetko tak detailne a zaujímavo, až tomu sami neviete pochopiť. Škótsko- krajina hmly, dažďa, machu a temnej oblohy, na ktorej vo vetre plávajú temné mračná. Krajina odvážnych mužov v kiltoch a drsných žien, ktoré sa snažia prežiť zo dňa na deň. Spisovateľka ma svojimi slovami dokonale vtiahla do deja a nenastal hádam ani jeden okamih, kedy by som mala pocit, že som znudená.

Keď čas všetko ostatné odvanie, je to len tvrdosť kostí, čo pretrvá.

Cudzinka (Diana Gabaldonová)

Rozhovory, opisy, zápletky, rozuzlenia a zase zápletky… to všetko sa mi tak nesmierne páčilo, až mi je to podivné, že na tomto románe neviem nájsť žiadne zápory. To u mňa nie je absolútne zvykom a tak to beriem ako veľmi dobré znamenie! Dialógy sú napísané reálne a veľmi uveriteľne na vtedajšiu dobu. To isté platí o celkovom príbehu, ktorý nie je ten taký “typický klišé román”, ktorý viete ihneď prekuknúť. Je pravdou, že sa tu nachádzalo pár prvoplánových scén, ale absolútne mi to neprekážalo.

Ako ďalšiu vec musím pochváliť brutálnu charakteristiku postáv a ich vnútornú psychológiu. Akože fakt. Hlavná hrdinka Claire- hrdá, tvrdohlavá, silná žena. Nesmierne sympatická a svojím spôsobom veľmi sexy. To isté platí o druhom hrdinovi Jamiemu, ktorý sa zapíše do srdca tuším všetkým ženám. Mám očakávania od mužských hrdinov- no Jamie ich všetky úplne naplnil. Bol drsný- no zároveň milý, bol tvrdohlavý- no taktiež rozvážny v určitých veciach, vtipálek- ale vedel sa aj nahnevať… a tak ďalej a tak ďalej. Dôležité je, že títo hrdinovia neboli absolútne tie “klišé” dokonalé postavy, ktoré zvládnu čokoľvek. Nie! Bolo to uveriteľné a reálne. A to hodnotím veľmi kladne.

Ach! Neviem, čo by som mala viac dodať. Je to nesmierne návyková záležitosť a ak s tým raz začnete, nebudete vedieť prestať. Je to veľmi zvláštna droga. Som veľmi rada, že sa tento román dostal do mojich rúk. K tomuto príbehu je taktiež natočený rovnomenný seriál, ktorý rovnako odporúčam. Je to podané veľmi pekne a zavislačila som na tom rovnako. Už sa teším, až vydavateľstvo Zelený kocúr vydá všetky diely a ja sa budem kochať z toho, že celý tento príbeh vlastním a mám ho na svojej nádhernej poličke.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Zelený kocúr. Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve tu za výhodnú cenu- TU!

Informácie o titule

Z anglického originálu– Outlander
Žáner– Historický román
Preklad– Marína Gálisová
Séria– 1. diel série Cudzinka
Počet strán– 710
Väzba– mäkká väzba
Rok vydania– 2016
Vydavateľstvo– Zelený kocúr
Čítané– máj 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Príbeh o láske, ktorá prekročila hranice času – Vydavateľstvo Zelený kocúr uvádza prvý diel zo série s názvom Cudzinka.

Claire Randallová slúžila počas vojny v armáde ako zdravotná sestra a po nastolení mieru sa znova pokúša dať dohromady svoj život a neveľmi šťastné manželstvo. Keď sa s manželom vyberie na miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov, neznáme sily ju vrátia do minulosti – do roku 1743, do divokého Škótska, kde muži bojujú o prežitie a ženy sú pre nich často iba bezmocnou korisťou.

Claire nechápe, čo sa s ňou stalo, kde sa ocitla a či sa odtiaľ ešte niekedy vráti. Padla do zajatia škótskeho klanu a každý ju podozrieva, že je vyzvedačka v službách Angličanov. Nebezpečenstvo striehne na každom kroku – dokonca aj na jej srdce. Claire stretne Jamesa Frasera, muža, ktorý je od nej mladší, ale zažil toho oveľa viac ako ona. James, hrdý a ušľachtilý, jej dá lásku, akú dosiaľ nespoznala. Môže žena milovať dvoch mužov, každého v inom čase? Dokáže si vybojovať šťastie a neublížiť tým, na ktorých jej najviac záleží?

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Priznávam, túto sériu som už zahliadla, dokonca aj seriál, no nikdy ma to k nej až tak nelákalo…ale teraz, páni moji, tak teraz tú knihu potrebujem aj ja! 😀 Nalákala si ma teda neskutočne♥
    Inak, tie fotky sú absolútne dychberúce, nádhera♥♥♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s