Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Tvorbu Tessy Afsharovej som po prvýkrát mala možnosť okúsiť pri jej románe Anjelský chlieb, ktorý mi vydavateľstvo kumran.sk ponúklo na recenziu. Kniha sa mi nesmierne páčila a už vtedy som sa nevedela dočkať, kedy si prečítam niečo ďalšie. Môj sen sa mi naplnil a po dlhom čase sa mi opäť dostal do rúk ďalší príbeh od tejto spisovateľky, tentokrát pod názvom Krajina mlčania.

S úprimnosťou priznávam, že doposiaľ som nebola veľkým nadšencom kresťanských románov. Ani som si nevedela predstaviť, že jedného dňa budem niečo podobné čítať a dokonca sa mi to bude aj páčiť! No čuduj sa svete- vďaka spisovateľkám ako Tessa Afsharová či Francine Riversová sa mi tento žáner nesmierne zapáčil a jeho čítanie si jednoducho užívam.

Našla som, koho moja duša miluje.

str. 3 Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Ak sa nemýlim, Tessa Afsharová je výnimočná práve tým, že inšpiráciu pre svoje romány nachádza v samotnej Biblii. Námet pre tento príbeh taktiež čerpala zo Svätého písma. Mojou veľkou výhodou pri čítaní bolo práve to, že som o tejto informácii nevedela. Keď som sa do románu púšťala, ani za mak som netušila, o čom táto kniha má byť. Nečítala som si anotáciu ani recenzie a tak som sa do tohto skvostu púšťala úplne “naostro”. A som za to nesmierne rada. Nevedomosť o tom, že námet pre tento román bol inšpirovaný chorou ženou z Biblie, mi poskytla omnoho väčší čitateľský zážitok.

Ak sa niekto rozhodne siahnuť po tomto románe, nechcem ho o to taktiež pripraviť. Táto recenzia sa mi preto bude písať veľmi ťažko, hoc viem, že všetko, čo chcem zatajiť, si môžete prečítať v anotácii. Avšak keď to urobíte, budete vedieť, kam bude tento príbeh smerovať a nebudete v takom napätí a očakávaní, ako som bola ja. Preto sa budem snažiť neprezradiť z tohto románu nič, čo by vám mohlo pokaziť potešenie z čítania.

Lepšie je bývať v kútiku na streche, ako s hašterivou ženou v jednom dome pospolu…

str. 47 Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Krajina mlčania je silným príbehom, ktorému nechýba odvaha, oddanosť a láska. No aj napriek tomuto všetkému sa nám tu vykreslia neprávosti a krutosti života, ktorý nám kladie pod kolená prekážky a skúša našu vytrvalosť.

Táto kniha sa mi páčila hneď z niekoľkých dôvodov. Je vidieť, že spisovateľka sa vyzná v tom, o čom píše. Milujem, ak je román napísaný uveriteľne, ak sú dialógy realistické a všetko, čo vám spisovateľ predostrie, vám pripadá tak skutočne. Vtedy považujem čítanie za obzvlášť kvalitné a spôsobuje mi to veľké potešenie.

Autorka sa taktiež zameriava na dôkladnú charakteristiku postáv a nahliadnutie do ich vnútorných svetov, čo sa mi veľmi páčilo. Afsharová nás cez krásne myšlienky o živote na začiatku kapitol vskutku obohacuje o múdrosti, ktoré sa nám zapíšu do srdca.

Vzdávam sa, no toto víťazstvo bude tvojou prehrou.

str. 104 Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Hlavná hrdinka menom Elianna pochádza zo strednej vrstvy ľudu. Jej otec je podnikateľ, ktorý sa zaoberá farbiarstvom látok a tkaním šatstva. Spisovateľka dôkladne popísala postupy a techniky, či už pri tvorbe látok, farieb alebo iných tajomstiev tohto remesla.

Elianna bola veľmi sympatická hrdinka. Hrdá, silná a neoblomná žena. Avšak, ako som už vyššie spomínala, život neraz kladie polená pod nohy a dokonalý svet mení na utrpenie a bolesť. Bola som zhrozená z toho, koľko bôľu sa uštedrilo tejto hrdinke. Nebolo to však podané trpiteľsky, takže som vôbec nemala pocity znechutenia alebo otrávenia. Ba priam naopak. Snažila som sa vžiť do útrap tejto postavy a pochopiť skutky a činy, ktoré konala. Pre mňa to bolo veľmi silné čítanie, ktoré mi trochu zmenilo pohľad na svet a prežívanie jednotlivých dní. Zrazu mám silnú potrebu utekať za svojimi milovanými a povedať im, ako veľmi ich ľúbite. Nikdy totiž neviem, kedy im to hovoríte naposledy.

Nevravím, že si na to mala právo. Len sa pýtam, či si to neurobila. Srdce sa vždy neriadi pravidlami zbožnosti, preto nosíme do chrámu obety.

str. 204 Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Ako som už spomínala, inšpirácia pre tento príbeh pochádza z biblického príbehu, čo značí, že kniha je kresťansky zameraná. Avšak musím sa priznať, že hádam do trištvrtiny knihy som takýto pocit vôbec nemala. Až tých posledných pár desiatok strán to bolo citeľne silne náboženské.

Nesmierne sa mi páčila atmosféra tohto románu. Dej je zasadený do Jeruzalema mnoho mnoho storočí dozadu. Bolo to pre mňa tak “exotické” a netradičné, čo ma veľmi zaujalo. Obyčajne romány z takéhoto prostredia nečítam, takže to bola príjemná zmena. Spisovateľka svojimi opismi dokonale vystihla krajinu plnú piesku, slnka a páľavy. Veľmi sa mi to páčilo. Autentické opisy považujem taktiež za silné stránky tejto knihy.

Kto našiel dobrú ženu, našiel niečo znamenité a dostal milostivý dar od Pána.

str. 269 Krajina mlčania (Tessa Afsharová)

Tento román vrelo odporúčam. Verím, že sa bude páčiť nielen milovníkom kresťanských románov, ale aj tým, ktorí radi čítajú knihy o histórii. Krajina mlčania je vskutku prepracovaný príbeh, ktorý vo vašej mysli zanechá hlbokú myšlienku o láskavosti a dobrote.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na kumran.sk Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Informácie o titule

Z anglického originálu– Land of silence
Žáner– Kresťanská fikcia
Preklad– Eva Štrbová
Séria– /
Počet strán– 280
Väzba– mäkká väzba
Rok vydania– 2017
Vydavateľstvo– Kumran
Čítané– apríl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Skôr než ju Ježiš nazval dcérou…
Skôr než sa potajomky dotkla jeho rúcha…

Jej maličký brat zomrel, lebo naňho nedala pozor, a na Eliannu doľahne ochromujúci pocit viny. Túži po odpustení, pokúša sa zaslúžiť si ho prácou v otcovej dielni, a keď na rodinu udrie ďalšie nešťastie, Elianna preberá na svoje plecia vedenie dielne aj starosť o matku a sestru. Vďaka nevšednému talentu dosiahne nevídaný úspech, no ďalšie pohromy nedajú na seba dlho čakať a jej svet sa rúca.

Lekári sú bezradní a Elianna stráca aj poslednú iskierku nádeje. Až raz… Po krajine sa rozletí chýr o mužovi, ktorý údajne uzdravuje dotykom rúk. Po dlhých rokoch utrpenia a po nespočetných sklamaniach sa Elianna neodváži premeškať šancu… Možno je to jediný človek, ktorý dokáže zaceliť rany na jej tele, srdci i duši.

4 Comments Add yours

 1. Mony píše:

  Taká som rada, že si ťa Tessa opäť získala!♥♥♥ Ona je neskutočná, jej príbehy dokonalé, skrátka Tessa Afsharová, ďalšia majsterka slova 🙂 . Moja mamina miluje túto knihu, od Tessy je jej najobľúbenejšia…mojou je Rubínová žatva, tú ti vrelo odporúčam, myslím, že by sa ti skutočne páčila – romantická, vtipná, nádherná!♥
  Absolútne krásna recenzia s očarujúcimi fotografiami, klobúk dole!
  Maj sa krásne!♥

  Páči sa mi

  1. knihomolkableise píše:

   Ánooo! Tak to veru je! Ja som si Tessu veľmi obľúbila. 🙂 Píše tak zaujímavo a pútavo. Joj! Tak tú Rubínovú žatvu by som si veľmi chcela prečítať, lebo som videla, ako si to veľmi vychvaľovala. Verím, že sa k nej dostanem 🙂 Ďakujem za pochvalu 🙂

   Páči sa mi

 2. Casion Angelová píše:

  V prvom rade musím pochváliť fotky, sú naozaj krásne a veľmi pekne ladia s pocitom, ktorý vo mne tvoja recenzia vyvolala. Po knihe by som asi iba tak nesiahla, ale vďaka tebe si ju šupnem na zoznam 🙂

  Páči sa mi

  1. knihomolkableise píše:

   Juuuj, tak takéto komentáre veľmi potešia! Ďakujem pekne :)) Som rada, ak som ťa mojou recenziou nalákala na čítanie. 🙂 Ďakujem :))

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s