Nerozluční kamaráti (Przemyslaw Wechterowicz, Emilia Dziubaková)

Keďže som obrovským milovníkom detských kníh a rozprávok od výmyslu sveta, rozhodla som sa, že tomuto žánru budem na svojom blogu venovať veľkú pozornosť. Myslím si, že knižkám z tejto oblasti sa na knižno-blogovej sfére poskytuje vskutku málo priestoru, čo mi je skutočne ľúto. Preto prichádzam s krásnou detskou novinkou Nerozluční kamaráti z edície Stonožka, ktorá patrí pod vydavateľstvo Ikar.

Musím sa priznať, že dosiaľ som žiadnu detskú knihu nerecenzovala, čo teda znamená, že táto rozprávka patrí medzi moju recenznú prvotinu. Verím však, že knižiek z tohto žánru vám na svojom blogu predstavím aj viac a inšpirujem vás k tomu, aby ste si ich poriadili pre svoje detičky.

Nerozluční kamaráti je nádherná rozprávková kniha, ktorá ma ihneď zaujala svojimi prekrásnymi kresbami, ktoré ilustrovala Emilia Dziubaková. Keď som ju otvorila, tieto kresby mi vskutku vyrazili dych. Viem si predstaviť svoje nadšenie, ktoré by som ako malá prejavovala, keby som prstami prechádzala po obrázkoch a predstavovala by som si ten nádherný svet, ktorému ilustrátorka svojimi kresbami vdýchla dušu.

Príbeh tejto tenkej knižky je veľmi jednoduchý. Zajko, ktorý je denný tvor sa zahľadí do Sovičky kamarátky, ktorá je nočným živočíchom. Obaja dostanú silnú potrebu stať sa kamarátmi a zažívať spolu dobrodružstvá počas toho, ako by sa spolu mohli hrať. A takto obaja navzájom hľadajú cestu, ako by sa mohli stať priateľmi.

Tento príbeh je napísaný na 30 stranách veľkým tučným písmom, ako môžete vidieť na fotografiách. Rozprávka je skutočne určená pre malé detičky, ktoré sa len začínajú učiť čítať a radšej si prezerajú obrázky. Rozprávanie je podané na jednej strane maximálne v jednej či dvoch vetách.

Viem si predstaviť, ako by som si so svojim dieťatkom ľahla na posteľ a čítala mu túto rozprávku. Som presvedčená, že by bolo týmto príbehom očarené. Obrázky sú poňaté veľmi pekne a dokonale vykresľujú nočnú atmosféru, v ktorej sa celý tento príbeh ponáša.

Mne osobne sa veľmi páči idea tohto nevinného priateľstva. Že aj napriek tomu, že obaja sú iní, túžia po tom, aby medzi nimi vzniklo silné puto priateľstva a nehľadia na to, že sú rozdielni. V našom dospeláckom svete by priateľstvo medzi Sovičkou a Zajom jednoducho nebolo možné. Ale deťom to nevadí. A to je na tom to krásne. Že v tomto detskom svete môžu vznikať priateľstvá aj medzi dážďovkou a ježkom a predsa to bude silné puto na život a na smrť.

Knihu vrelo odporúčam. Ja samotná si ju často otváram a kochám sa ilustráciami. Len tak si ju otvorím na náhodnej strane a vychutnávam si atmosféru tejto rozprávky. Verím, že sa títo Nerozluční kamaráti budu páčiť nielen vám, ale aj vaším drobcom, ktorí sa budú tešiť na to, kedy im túto rozprávku prečítate.

5/5*

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Recenziu si môžete vypočuť aj v audiorecenzii s ukážkou, ako kniha vyzerá vo vnútri. 🙂

Informácie o titule

Z poľského originálu– Na zawsze przyjaciele
Žáner– Detská kniha
Preklad– Ladislav Holiš
Séria– /
Počet strán– 32
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2020
Vydavateľstvo– Ikar
Čítané– apríl 2020

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Hrejivý a čarovný príbeh o neobyčajnom priateľstve.

Pod starým dubom si nažíva králičia rodina a v jeho korune hniezdia sovy. Hoci bývajú celkom blízko, celý čas sa obchádzajú. Keď Králiček cez deň behá po slnečnej lúke, Sovička sladko spí. A keď Sovička rozprestiera krídla na let za svitu mesiaca, Králiček práve zaspáva. Takto deťom plynie deň za dňom, noc za nocou a jeden o druhom vôbec netušia. No len do chvíle, kým sa nezatúžia spoznať.

3 Comments Add yours

 1. Mony píše:

  To je jedna z najkrajších a najrozkošnejších knižiek, aké som kedy videla! 😍 Som nadšená, už viem aj o niekom, komu by som túto knižočku darovala…ďakujem za tip!♥
  Nádherná recenzia, fotografie aj videjko, maj sa krásne! 🙂

  Páči sa mi

  1. knihomolkableise píše:

   JUj tak to som veľmi rada, že som ťa nalákala a že dokonca vieš, komu by si ju darovala 🙂 To ma tak veľmi poteší. Ďakujem 🙂

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s