Interview so spisovateľkou Laurou Frantzovou

V dnešnom rozhovore si predstavíme úspešnú americkú spisovateľku Lauru Frantzovú, ktorú nám na slovenský knižný trh prináša vydavateľstvo i527.net. Dosiaľ máme preložených jej 5 románov. Som nadšená, pretože spisovateľka so mnou komunikovala s veľkou ochotou a láskavosťou. Je pre mňa veľkou poctou, že so mnou urobila tento rozhovor. Zamilovala som si ju vďaka tomu ešte viac. 🙂

Mohli by ste sa predstaviť našim slovenským čitateľom? Čo by sme mali o vás vedieť?

Som vďačná za to, že sú moje knihy preložené vo vašom jazyku. Želala by som si, aby som mohla spoznať prekladateľa a taktiež uvidieť moje knihy v slovenčine, určite sú nádherné. Veľmi by som chcela navštíviť vašu krásnu krajinu, ktorú považujem za tak pozoruhodne historicky rozmanitú.

Kedy ste začali písať a čo bolo podnetom k tomu, aby ste začali?

Začala som sa modliť, aby som dostala inšpiráciu pre môj prvý príbeh. Keďže je Boh autorom kreativity, je to taktiež spisovateľ mojich príbehov. Dal mi dar písania a čitateľov, ktorí čítajú moje knihy a užívajú si ich. Moje idey väčšinou prichádzajú z udalostí, ktoré sa odohrali v minulosti. Písať o minulosti považujem za obzvlášť zaujímavé. Napríklad pri mojej knihe Čipkárka tkvela moja inšpirácia v láske pre koloniálny Williamsburg– je to moje obľúbené historické mesto. Umenie čipkovania sa stalo hlavným pilierom tohto príbehu. Ale samozrejme- pri každom románe ma inšpirovalo niečo iné.

Máte niekedy pocit, že písanie jednoducho nemá zmysel, že je to náročné a že s tvorbou prestanete? Ak áno, ako to riešite?

Áno, niekedy nastanú okamihy, kedy mám pocit, že sa písanie podobá viac na ťažkú prácu, než na príjemnú muziku. Niektoré knihy sa mi píšu ľahšie, niektoré nie. Keď si však dám prechádzku alebo odídem do hôr, cítim sa znova inšpirovaná a nabudená. Horúca sprcha alebo vaňa je tiež dobrým zdrojom nápadov. 🙂

Keď idete písať, robíte si predtým nejaké poznámky, alebo píšete všetko za radom, čo vám príde na myseľ?

Som spisovateľ, ktorý si nerobí poznámky. Nezvyknem si plánovať dopredu, čo mám napísať. Vždy začínam s charaktermi a menami, ktoré potrebujem v najbližšom čase využiť v príbehu. Niekedy si vymyslím iba mená a samotné scény mi prichádzajú na myseľ, ako keby som pozerala film. Niekedy viem skôr ako príbeh skončí, než ako začne. Je to nádherný a unikátny proces, ktorý je rozdielny a jedinečný pri každom spisovateľovi.

Čítala som vašu sériu rodu Ballantyneovcov. Čo bolo vašou múzou pre napísanie tohto románu?

Nuž, z ničoho nič sa ku mne dostala informácia, že sa v minulosti učni zvyčajne ženili s dcérami ich pánov. Tak mi prišla na myseľ idea, že by to mohlo byť veľmi zaujímavé, keby som do príbehu zasadila nie jednu, ale hneď dve šarmantné sestry. A Kováčov učeň bol na svete. Jeho obálka je moja najobľúbenejšia. Môj šéfredaktor sa ma opýtal, či by som z tohto neurobila sériu. A tak vznikla moja prvá knižná séria o rodine Ballantyneovcov. Je to taktiež aj moja jediná séria. Preferujem samostatné knihy, než série.

Čo vás inšpiruje? Čo je vašou múzou?

Svet prírody je pre mňa neustálym zdrojom potešenia a úžasu. Vyrastala som v národnom parku v Kentucky, takže moja láska k prírode vznikla už v ranom detstve. Taktiež milujem históriu- historické šaty, podujatia, to ako minulosť ovplyvňuje našu súčasnosť. Písanie historickej fikcie mi pomáha zachytiť aspoň kúsok tohto môjho úžasu na papieri.

Ako dlho vám trvá proces od začiatku písania až po ukončenie románu?

Môj prvý román som písala 10 rokov, pretože som mala doma školopovinných synov a román vyžadoval množstvo výskumu a študovania si informácií. Teraz viem knihu napísať za jeden rok. Pomáhajú mi k tomu akumulované vedomosti o mojom milovanom 18. storočí. Nie som samozrejme expert, ale vedomosti o vtedajšom obliekaní, rozprávaní a zvykoch mi pomáhajú k tomu, aby som romány rýchlejšie napísala a nestrácala čas opätovným vyhľadávaním informácií.

Ktorý z vašich románov je váš najobľúbenejší?

Courting Morrow Little je mojim druhým románom, ktorý som napísala. V mojom srdci má špeciálne miesto a myslím si, že to môže byť favorit aj medzi mojimi čitateľmi. Hlavný hrdina je vskutku unikátny a z utiahnutej hrdinky sa nakoniec vyklíči silná žena. Chýbajú mi tieto charaktery dodnes, hoc som román už dopísala. Ďalšia obľúbená je Čipkárka, ktorá je zasadená do môjho ľúbezného historického mesta, koloniálny Williamsburg. Vždy som bola fascinovaná čipkovaním. Ťažké je však povedať, ktorý svoj román mám najradšej, pretože všetky sú ako moje deti. Milujem ich pre rozličné dôvody.

Píšete aktuálne niečo nové? Ak áno, prezradíte nám o tom viac?

Momentálne pracujem na mojom 13 románe, v ktorom je hlavný hrdina kapitán lode. Najbližšie však vyjde Tidewater Bride, román zasadený do roku 1634 v meste James Town vo Virginskej Kolónii. Zbožňujem môjho hrdinu a jeho neochotnú nevestu. Tvorba obálky je v plnom prúde a kniha vyjde v januári 2021. Dúfam, že sa vám bude páčiť. 🙂

Prečítali ste v svojom živote veľa kníh? Ktorí autori sú vaši obľúbení?

Vyštudovala som anglický jazyk na vysokej škole, takže som mala mnoho povinného čítania. Som vernou čitateľkou mojej milovanej Jany Eyreovej. Taktiež zbožňujem Lucy Maude Montgomery a jej román Osudný omyl. V dnešnej dobe je na trhu množstvo nádherných románov, obzvlášť tých kresťanských, o ktoré sa oplatí zakopnúť. Mnohým z vás môžu byť známe napríklad Liz Curtis Higgsová, Francine Riversová, Siri Mitchellová, Lori Bentonová, Joanne Bischofová, Tamara Alexanderová, Michelle Griepová… myslím, že by ste si ich knihy mohli taktiež zamilovať.

Ste z Ameriky. Počuli ste niekedy o Slovensku? V našej krajine máte mnoho verných čitateľov, ktorí zbožňujú vaše knihy. Sme za nich vďační. Sú veľmi inšpiratívne.

Som šťastná, že sa moje knihy prekladajú aj na Slovensku. Môj najlepší priateľ a spolubývajúci na internáte má tiež slovenské korene. Jeho rodina z otcovej strany (Brtek a Michaliček), boli prisťahovalci zo Slovenska, ktorí prišli na Ellis Island v roku 1926. Rovnako aj rodina zo strany jeho matky (rod. Čiernych) sem prišla v roku 1920.

A na záver, chceli by ste odkázať niečo vašim slovenským čitateľom?

Zo srdca vám ďakujem za to, že čítate moje knihy. Bola by som veľmi šťastná, ak by ste ma kontaktovali a porozprávali sa so mnou. Môj email je laura@laurafrantz.net . Môžete ma kontaktovať aj na Facebooku alebo iných sociálnych sieťach. 🙂 Chcela by som veľmi navštíviť vašu krajinu a dozvedieť sa od vás, čo na svojej rodnej zemi najviac milujete. Napíšte mi a podeľte sa so mnou o vaše obľúbené miesta na Slovensku. Vaše obľúbené parky, historické miesta, reštaurácie… Čo by ste mi povedali o vašej krajine, nech viem, čo mám navštíviť?

Ďakujem za tento úžasný rozhovor.

Laura Frantzová.

2 Comments Add yours

  1. laurafrantzauthor píše:

    So honored to be here on your beautiful site, Gabriela. You have a lovely way with words and make me feel so welcome. I’m delighted to have met you through our mutual love of reading. And I’m delighted to meet reading friends of yours, too! Thank you!

    Páči sa mi

  2. Mony píše:

    Ach, Gabi, za tento rozhovor veľká vďaka!♥♥♥ Laura Frantzová je úžasná autorka, miluje svojich čitateľov a vždy je taká milá, plná charizmy, ktorá vyžaruje aj z tohto rozhovoru…som nesmierne vďačná za to, že som jej tvorbu mohla takto spoznať bližšie a aj ju samu 🙂 Neviem sa dočkať jej Čipkárky a celkovo všetkých jej diel, ktoré nám i527.net prinesie!♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s