Kniha, si hodná piesní pevcov a básní najkrajších

Kniha. Tak malá, no predsa tak dych berúca. Vieš byť tajomná, nežná, romantická, voňavá, pútavá. Ty, kniha snov. Kniha básní, čo svojimi slovami unášaš ma preč. Kamsi do diaľav, ukazuješ mi cudzie svety, mysľou mi tvoríš krásu a srdce zaplňuješ radosťou. Stačí dotyk, stačí pocit, vôňa, zvuk listovania papiera…tak omamný a pritom tak láskavý. Nevinný a predsa tak výstredný.

Ty, kniha života, čo ukrývaš múdrosti. V tvojich slovách sa strácam a pritom nachádzam samú seba. Keď súmrak padá na krajinu, či keď zlatisté lúče slnka zalejú zore karmínovým závejom, hľadám ťa, hmatám rukou vôkol seba a túžim po tebe.

Ty, kniha plná rozkoše. Si tak úchvatná, tak mrazivá, keď šteklením rozvíjaš moje túžby. Tak krásne príťažlivá, vôňou ma opantávaš, keď tvoju pevnú väzbu držím v dlaniach. Si tak tajomná, si tak pozoruhodná… a predsa sa nenúkaš, len čakáš, kto po tebe siahne, nech mu poskytneš láskavosť.

Ach ty drahá, hoc už ofŕkaná od čaju a so zodratými rohmi stojaca na polici. Ty, kniha vekov prastará, no zároveň tak krásna a plná múdrostí. Si mi tak blízka, keď rozprávaš svoje príbehy. Si tak očarujúca, pretože meníš moje životy. Viem byť tou aj tou, tým či oným. Viem žiť tisíce životov. Si tak vzácna, pretože kúzlami tvoríš môj svet.

Prostá, no tak omamujúca. Si nekonečná, si istá, si moja. Ty, kniha plná radosti, zmáčaná od sĺz. Sladkosťou ma objímaš, keď horkosťou odvraciam tvár a hľadám útechu. Otváraš náruč, objímeš ma ako vlny mora, keď sa rozbúrený oceán nevie utíšiť. Ty prídeš, lanáriš ma siahnuť po tebe, odísť tam, kam chcem. Tvoríš ma, tvoríš lásku, tvoríš bezpečie. Ukrývaš ma, a predsa nie úplne. Stále som tu, hoc mi poskytuješ utešenie.

Ach, ty kniha. Nik ti toľko vďaky nevzdáva, a pritom si hodná piesní pevcov a básní najkrajších, čo líca farbia do ružová. Zaslúžiš si úctu, to nežné pohladenie, bozk ako vďaku. Zaslúžiš si opateru. Ach, ty kniha večná.

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Ó, Gabi, tak toto je nádhera! 😍😍😍 Toľké umenie, cit a neha v slovách!♥ Si veľký talent…a táto veta ma úplne nadchla: “Si tak vzácna, pretože kúzlami tvoríš môj svet.” Krása!♥♥♥

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s