Interview s vydavateľstvom i527.net

Viete nám v krátkosti predstaviť Vaše vydavateľstvo? Čo by o Vás mali vedieť Vaši čitatelia?

Vydavateľstvo i527.net považujeme za stále ešte mladé vydavateľstvo. Našich zatiaľ o niečo viac ako 50 vydaných titulov nás radí medzi malé vydavateľstva na Slovensku. Vyrástlo z idei prinášať beletriu, v ktorej čitateľa osloví aj čosi naviac. Po dlhšej dobe sme si zvoli za naše motto jednoduchú vetu: vydavateľstvo kníh #KdeDobroVíťazí.  Naše historické romány, detektívne príbehy či trilery nie sú vystavané okolo nezmyselného násilia, explicitného sexu či nepotrebnej vulgárnosti. Zdá sa nám, že ohľaduplnosť, viera, nádej, priateľstvo, osobné hrdinstvo,  sloboda je prekonávajú zlo násilia,  lascívnosť  grafických sexuálnych scén, či nezmyselnosť a temnosť za každú cenu.

Spomínate si ešte na Váš prvý výtlačok, ktorý ste vydali?

Áno. Náš prvý román bol od autorky, ktorá dnes patrí medzi naše najčítanejšie. Julia Klassenová a jej Učiteľova dcéra. Aj dnes nás premôže nostalgia pri pohľade na jej nádhernú obálku a pripomenie nám naše tak trochu roztrasené kolená z predstavy, že s pár eurami vstupujeme do obrovskej konkurencia trhu beletrie na Slovensku.

Podľa akých kritérií vyberáte toho správneho adepta na vydanie?

Už som to naznačil pri prvej otázočke. Prvý a najhlavnejším kritériom pri výbere nového autora sú myšlienky a inšpiratívnosť jeho románov. Keď si čitateľ prečíta túto knihu, zostane v ňom emócia pokoja? Nádeje? Inšpiruje ho k viere, dobru, ohľaduplnosti, zmysluplnosti? Rezonujú v tomto príbehu nadčasové hodnoty, ktoré v nás budujú ľudskú spolupatričnosť a smerujú nás k niečomu, čo nás presahuje? Dokáže tieto hodnoty autor podať literárne kvalitne, neprvoplánovo, dokáže ich zasadiť do zaujímavého prostredia a vystavať pomocou bohatých charakterov kvalitný a jedinečný príbeh?

Ak si na tieto otázky dokážeme odpovedať kladne, tak až následne prídu na rad bežné kritéria, od ktorých sa odvíjajú možná odozva u čitateľa, marketingové výzvy, ekonómia celého knižného procesu.

Rozmýšľali ste už aj nad tým, že by ste dali priestor pre vydanie rukopisov slovenských spisovateľov?

Rozmýšľali a stále rozmýšľame. Ak sa pozriete na knižné pulty, tak záplava slovenských hlavne autoriek, je takmer nepreberná. My sme zatiaľ ale na hore položené otázky, ktorými sa riadime pri výbere príbehu na vydanie, nedokázali odpovedať áno pri čítaní rukopisov, ktoré sa nám dostali do rúk. Takže ak toto číta potencionálny autor, a zdá sa mu, že jeho text spĺňa naše predstavy, sem sa! 🙂

Ako dlho trvá proces vydania knihy? Od prekladu začnúc až po vydanie končiac.

7-8 mesiacov.

S akými edičnými zámermi ste vstúpili do tohto roku?

Tohto roku sme takmer zdvojnásobili počet titulov, ktoré chceme vydať. Tento rozhovor sa deje v čase, keď nás všetkých zaskočil epidémia. Zatiaľ to nevieme povedať s istotou, ale nám sa zdá, že tieto plány aj splníme. Naši čitatelia nás neprestávajú udivovať a sme im vďační za vernosť, ktorú nám preukazujú. Niekoľko analýz knižného trhu týchto dní hovorí, že sa kvalita knižnej produkcie zlepší, že sa trh prečistí a prestane sa vydávať prebytok nekvalitných titulov. My s tým súhlasíme. Nádejáme sa a náš čitateľ  nás o tom presviedča, že práve dnes sú naše knihy častokrát oporou, inšpiráciou a priateľským spoločníkom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a nádej.

            Takže práve na trh prichádza Čipkárka od Laury Frantz. Po nej prídu obľúbené autorky ako Roseanna M. Whiteová s pokračovaním špionážnej série s 1. sv. vojny, Kristi Ann Hunterová začne svoju ďalšiu historickú sériu, Tamera Alexander nás prenesie do napínavého obdobia americkej histórie, s Jaime Jo Wrightovou zatajíme dych pri detektívnej romanci, Nancy Mehlová nám predstaví Kaelyho Quinna a jeho neortodoxné postupy analýzy zločinu.
Ozvlášt sa tešíme na životopisnú fikciu, New York Times bestseller od Patti Callahanovej – Ako som sa stala manželkou C.S. Lewisa.  Spolu je v pláne 16 titulov.

Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva?

Čipkárka je náš 52. titul.

Ktorý z Vašich vydaných titulov pokladáte za najlepší?

Na túto otázku je ťažké odpovedať. Každý ďalší titul kandiduje na toto označenie. Je to skôr o emócii. Mne osobne najviac prirástol k srdcu autor, ktorého preklad máme ešte len v zásuvke a na jeho vydanie sa len pripravujeme, pretože nevieme, či by sme ho dokázali predať. Je to otec Rachell Dekkerovej, takisto našej autorky – Ted Dekker.

Chceli by ste niečo odkázať svojim čitateľom?

Áno. Chceme zopakovať odkaz z nášho posledného newsletra. Želáme nám všetkým dnes pokoj a nádej, ktorá presahuje akúkoľvek chápavosť. Čerpajte ich z akéhokoľvek zdroja. Pokoj Vám, priatelia!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s