Vyvolenie (Rachelle Dekkerová)

Recenzia pre túto knihu sa mi píše veľmi ťažko. Jednak som z nej ešte stále trochu omráčená, a jednak mám pocit, že moje všedné slová nebudú dostatočné na to, aby dokázali popísať jej jedinečnosť. Úžasná? Dokonalá? Prekrásna? To všetko sú otrepané slová, ktoré už dávno stratili svoju hodnotu. Cítim voči tejto knihe povinnosť, a to odovzdať vám zo srdca úprimnú recenziu, ktorá vás navnadí na jej prečítanie. Dúfam, že moje nadšenie sa na vás nalepí rovnako ako sa nalepilo na mňa a túto knihu si jednoducho prečítate. Možno to je len obyčajný román, no verte, aj tie dokážu robiť zázraky. Vďaka tejto knihe som si uvedomila pravú hodnotu a jedinečnosť každej jednej bytosti, a prestala som sa tak zaoberať zovňajškom. Pretože nie je dôležité to, čo je na povrchu, ale to, čo je vo vnútri. 

Necítiš to? Netrhá ti to srdce? Azda nepočuješ výkrik svojho vnútra, že život predsa nemôže byť takýto?

str. 137 Vyvolenie (Rachelle Dekkerová)

Kniha Vyvolenie mi vyrazila dych hlavne svojou originálnou a prekrásnou myšlienkou, ktorá vylieči ubolenú dušu každej jednej ženy. Zamilovala som sa do spôsobu, akým spisovateľka podala strach ženského srdca. A to práve obavu, že nebude milovaná. Obavu, že nie je krásna, že nie je jedinečná, že upadne do zabudnutia.

Keď som otočila posledný list, bola som ohromená. Začala som vnímať bezodnú ľudskú hlúposť ako dookola hranú, tú istú, pieseň.
Píše rok 2257. Nič sa však nemení. Či by to bolo o 1000 rokov v budúcnosti, alebo o 100 rokov v minulosti, neustále je tu ten istý problém. Odsudzovanie. Povyšovanie. Pýcha.

Necíť sa stratená dcérka, aj zoči-voči temnote vedz, aká si vzácna.

str. 196 Vyvolenie (Rachelle Dekkerová)

Ozaj to tak nie je aj v dnešnej dobe? Ozaj sa ľudia neodsudzujú na základe vonkajšej krásy? Ozaj ženám nezáleží len na tom mylnom pozlátku a neuprednostňujú dokonalý obrázok pred láskavým srdcom? V dnešnej dobe sa deje presne to isté, čo v 23. storočí. Nezáleží na tom, aký sa píše rok. Je smutné, že na to, aby si to ľudia uvedomili, musia to dostať zveličené v akejsi knihe, ktorá sa odohráva pred apokalypsou, kde je svet postavený na ruby, ľudské hodnoty zabudnuté a triezvy úsudok dávno stratený.

Toto dielo mi dalo oveľa viac, než som si na prvý pohľad myslela. Dalo mi odvahu nebáť sa povedať svoj názor a neveriť všetkému, čo sa povie. Dalo mi iný pohľad na svet, v ktorom vyrastám a zároveň podnietilo vnímať hlas svojho srdca, ktoré vždycky vie, čo je pre mňa najlepšie.

Keď som o knihe prvýkrát počula, vôbec som nevedela, čo mám očakávať. Myslela som si, že to bude ďalší tuctový dystopický príbeh, ktorý bude oplývať scénami plnými klišé a ničím zaujímavým. Chvalabohu, mýlila som sa. Vydavateľstvo i527.net sa vo vydávaní svojich kúskov stále viac a viac prekonáva.

Nie som si istá, či teraz viem, kým som.

str. 150 Vyvolenie (Rachelle Dekkerová)

Príbeh je písaný úžasne. Od úplného začiatku som mala zimomriavky na chrbte a dychtila po pokračovaní. Každou jednou otočenou stranou som bola viac a viac spätá s príbehom a nevedela som sa od neho odtrhnúť. Napätie, láska, dobrodružstvo. Všetko, čo má dobrá kniha obsahovať. K tomu nesmiem zabudnúť pochváliť aj veľmi kvalitne spracovaný preklad, ktorý je podľa mňa na jednotku.

Hlavná hrdinka Carrington nás sprevádza celou knihou. Je odvážna, múdra a veľmi sympatická. (musím povedať, že mi ihneď prirástla k srdcu). Mám rada takéto hrdinky. Počas čítania som sa vedela tak vžiť do jej postavenia, až som mala pocit, že som celý jej život prežila na vlastnej koži.
To isté môžem povedať o vedľajších postavách. Kladné boli sympatické a tie záporne boli správne nedobre vykreslené.

Túžila byť vtákom, byť slobodnou. Ale toto je reálny život a v tejto realite nemám ani krídla, ani slobodu.

str. 215 Vyvolenie (Rachelle Dekkerová)

Páčilo sa mi to. Bola som z toho uchvátená a strany som hltala jednu za druhou. Ešte som nečítala takúto knihu. Netuším, či je to preto, že môj repertoár kníh je prevažne zložený z historických románov, ale ja nemám čo vytknúť.

Boh. Neviem sa tomu ubrániť, ale mám pocit, že ľudská bytosť si z Boha vytvorila svoju bojovú figúrku, na ktorú sa má možnosť vyhovárať.

“Robím to v mene Božom…”, “Je to tak, pretože to povedal Boh…”, “Prijmi osud, ktorý Ti Boh udelil…”, “Boh mi povedal, že to takto chce…”

Príde mi to až smiešne. Občas mávam pocit, že ľudia toho ozajstného Boha využili vo svoj prospech. Každý má vlastnú pravdu a aby sa obránil pred rečami ostatných, vyťahuje Boha ako svoj ochranný štít.
Ako príklad si môžeme vziať postavu z knihy, ktorá bola skalopevne presvedčená, že všetko zlo, ktoré vykonáva na nevinných ľuďoch, je prijateľné. A to len pre to, lebo to povedal BOH! Miestami ma tá ľudská hlúposť v živote začína unavovať.

Knihu môžem len a len odporučiť. Skvelá myšlienka, zaujímavá zápletka, sympatické postavy a rýchle plynutie príbehu. Ani raz sa nestalo, aby som sa šla unudiť k smrti, pretože príbeh bol neustále nabitý napätím a očakávaním z následujúcich udalostí. Jedným slovom, bolo to skvelé! Bolo to jedinečné!

Na záver môžem podotknúť, že kniha Vyvolenie je vhodná pre všetky vekové kategórie a pohlavia. Ideálna pre mládež od 15 rokov a dospelé ženy, ktoré túžia spoznať pravú hodnotu svojej krásnej a jedinečnej osobnosti. Samozrejme, ani muži nie sú výnimkou.

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net Zaujal vás román Vyvolenie? Ďalšie young adult romány nájdete na stránke i527.net Prvú časť série Prorok si môžete zakúpiť TUTU alebo TU!

Informácie o knihe

Z anglického originálu– The Choosing
Žáner– YA, sci-fi, dystopia
Preklad– Zuzana Venglíková
Séria– Prorok (1.časť z troch)
Počet strán– 320
Väzba– pevná väzba 
Rok vydania– 2017 
Vydavateľstvo– i527.net

Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Ako všetci obyvatelia mesta, aj Carrington Haleová si uvedomuje význam tohto dňa. Neočakáva však, že okamih, na ktorý sa pripravovala celý život – jej obrad vyvolenia – skončí katastrofou. Do smrti má žiť odtrhnutá od rodiny ako robotnica, najnižšia zložka spoločnosti. Vie, že jej povinnosťou je riadiť sa zákonmi vlády. Len čo Carrington začne žiť svoju nočnú moru, jej vierou v systém otrasie pomaly sa šíriaca vzbura, ktorej myšlienky popierajú všetko, čo ju dovtedy učili. Celkom nečakane dostáva možnosť žiť život, o akom vždy snívala; nedokáže sa však zbaviť pocitu, že možno ide iba o ilúziu. Kým v meste vyčíňa vrah, ktorého obeťami sú robotnice, a korupcia zasahuje na najvyššie miesta vo vláde, Carrington musí odhaliť pravdu skôr, než ju zničí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s