Ochranca (Kristína Brestenská)

Dýchaj. Hlavne dýchaj a usiluj sa ovládnuť svoje emócie… tieto slová si v hlave opakujem dobrých päť minút a úprimne sa snažím vysúkať zo seba pár zrozumiteľných slov. Och môj Bože! Je toto spojenie dostačujúce? Táto kniha ma jednoducho dostala na kolená. Netuším, či som sa pomiatla, alebo som sa úplne zbláznila, no Ochrancu (340 strán) som prečítala za menej ako 24 hodín. Čítala som to ako absolútne posadnutá maniačka. Čo to teda znamená? Áno- toto dielo si jednoducho musíte prečítať!

Môcť tak jarným vánkom byť a v objatí slnka zablúdiť, zabudnúť na bolesť svetskú, neucítiť viac krutosť ľudskú.

str. 58 Ochranca (Kristína Brestenská)

Ešte stále v sebe krotím to nemalé nadšenie, ktoré mnou lomcuje. Recenziu píšem asi 10 minút po tom, čo som pretočila posledný list. Zvyčajne píšem recenzie až po odležaní, no tentokrát som urobila výnimku. Povedala som si, že to oduševnenie, ktoré vo mne vykvitlo, chcem s vami ihneď teraz zazdieľať. Bola by som nerada, ak by to vychladlo a moje riadky by vás jednoducho nepresvedčili siahnuť po tomto skvoste.

Do knihy som sa púšťala s chladnou hlavou. Autorka bola pre mňa úplne neznáma (samozrejme, že som o Kristíne už niečo počula, avšak žiadny titul som od nej dosiaľ neprečítala) a tak som netušila, čo mám od spisovateľky očakávať. Myslela som si, že to bude niečo na štýl Janky Pronskej, ktorá sa tiež výhradne sústreďuje na písanie historických romancí, avšak mýlila som sa. Bolo to lepšie! Šťavnatejšie, chutnejšie, farebnejšie. Priam na zjedenie.

S nevôľou si povzdychla. “Čo odo mňa chcete, pane?” “Vôbec nič. Len som si zaumienil, že celý večer obetujem tomu, aby som vás rozosmial a mohol opäť uzrieť váš prekrásny úsmev.”

str. 37 Ochranca (Kristína Brestenská)

Kristína Brestenská vytvorila pre mňa neskutočný príbeh, ktorý som čítala s otvorenými ústami. Musím sa priznať, že som nesmierne skleslá z toho, že čítanie mám už za sebou. Chcela by som si to prečítať od znova a nevedieť, ako to všetko dopadne. Strany sa mi pretáčali absolútne samé a ja som tých pár hodín žila v úplne inom svete. Som nadšená! A viete pre čo? Pretože spisovateľka za celých tých 350 strán vo mne ani raz nevytvorila pocit, kedy by som sa zarazila a povedala si, že to, čo je tam napísané, je trápne, infantilné alebo je to hlúposť. Ba priam naopak. Bola som nesmierne prekvapená, akú originálnu cestu v historickom žánri si táto pani vybrala.

“Uvedomil som si, že človek by mal byť obozretný v tom, čo vyriekne, pretože sa to jedného dňa môže obrátiť na skutočnosť.”

str. 22 Ochranca (Kristína Brestenská)

A teraz k veci. Nad čím to toľko ochkám? Popravde… sama netuším. Možno práve kvôli tomu, že po dlhej dobe sa mi ocitol v rukách historický román, ktorý ma zrazil úplne na kolená. Niečo také som skutočne nečakala. Autorka ma nesmierny dar na rozprávanie. Ale že skutočne. Tie scény, situácie, brutálna charakteristika a vnútorná psychológia postáv jej šlo tak od ruky, až som miestami nechápala. Viete čo na knihách najviac milujem? Dialógy. Áno, presne to je tá záchytná vec, ktorú si všímam na románe ako prvú. Často krát sa pristihnem pri tom, že pri nejakej knihe krútim očami a cítim sa trápne za tie postavy samotné, za tie rozhovory, ktoré medzi sebou vedú, pretože sú buď nesmierne umelé alebo príliš neuveriteľné. Tu to však ani na sekundu neplatilo.

Masky ich robili seberovných. Rytier či barón, markíz či gróf, všetci zamlčali svoje postavenie a majetky. Teraz boli len maskou, ktorú mali práve na tvári.

str. 36 Ochranca (Kristína Brestenská)

Brestenská sa na základe jedného románu, ktorý som od nej prečítala, u mňa vyšplhala na najvyššie miesto obľúbených slovenských spisovateliek historických romancí. Úplne som si zamilovala jej štýl písania. Svojím pútavým rozprávaním ma vrhla do deja okamžite a tak to trvalo po celú dobu knihy.

Ak sa mám vyjadriť k hlavným postavám- Jamie bol chlap, ktorého by som ihneď zjedla. Milujem takýchto hrdinov a to, ako ho spisovateľka vykreslila, úplne ulahodilo môjmu srdcu, pretože presne takýchto hrdinov milujem. Tá jeho charizma, tá inteligencia a prešibaný humor, ktorý z hrdinu sršal, ma úplne dostával mimo realitu. To isté môžem povedať o hrdinke Elisabeth, ktorá mi bola taktiež veľmi sympatická.

“A načo to všetko, keď sa mi teraz nechce ďalej žiť? Keď som už raz zakúsila, hoci len na krátky okamih, čo je to skutočné šťastie, nemôžem sa znovu vrátiť do tej temnoty, v ktorej som žila bez teba.”

str. 296 Ochranca (Kristína Brestenská)

Neuveríte, ale samotný dej sa mi nesmierne páčil a ja skutočne nemám čo vytknúť.(prekvapivo…to u mňa veru nebýva zvykom) Po dlhej dobe sa stalo, že som bola na poriadnych vážkach a ani za mak som netušila, ako sa to všetko vyvinie. ( čo pri tomto type románu nie je moc zvyčajné, keďže stále všetci vieme, že skončí ako happy end). Tu to však bolo iné. Ovládala som sa, aby som nepretočila knihu na poslednú stranu a zistila, či to bude šťastný koniec.

Som nadšená! Viem, že som to povedala už asi trikrát, no neustále to mám chuť opakovať. Túto recenziu píšem ani neviem ako. Písmenká mi samé skáču na klávesnicu a ja sa len nechávam unášať pocitmi a slasťou, ktorú mi poskytol tento výtlačok. Za mňa to bol jeden krásny príbeh, ktorý si zaslúži podporu, pochvalu a vysoké hodnotenie. Kristína Brestenská ma nesklamala a moje očakávania priam prevýšila. Určite to nebude moja posledná kniha, ktorú som od autorky prečítala.

Ak človek naozaj ľúbi a z celého srdca, jeho myseľ a tým menej duša sa od milovanej osoby nikdy nedokážu celkom odpútať. Nikdy viac nebudú slobodné.

str. 296 Ochranca (Kristína Brestenská)

5/5* (bez ohľadu na žáner)

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť práve na Slovenskyspisovatel.sk

Informácie o knihe

Zo slovenského originálu– Ochranca
Žáner– Historický román
Preklad– /
Séria– 2. diel (Pokračovanie románu Grófov syn)
Počet strán– 344
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2018
Vydavateľstvo– Slovenský spisovateľ
Čítané– marec 2020


Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Vo voľnom pokračovaní úspešného debutového románu Grófov syn nám talentovaná slovenská autorka Kristína Brestenská ponúka strhujúci ľúbostný príbeh zo stredovekého Anglicka, v ktorom sa na pozadí skutočných historických udalostí zavŕšia osudy Elisabeth a Jamesa.

Keď sa videli naposledy, on sa s ňou odmietol oženiť a odišiel z jej života aj z Anglicka. Náhoda ho zaviala až na dvor kráľa Richarda Levie srdce a v jeho službách sa vybral na výpravu za oslobodenie Svätej zeme. Ona sa so zlomeným srdcom vydala za iného a znášala všetky príkoria, ktoré jej osud nachystal. Po piatich rokoch sa James zbavený všetkých ideálov natrvalo vracia do Anglicka. Splnilo sa mu, o čom sníval od detstva, no jeho duša a svedomie zostávajú poznačené. Keď neskôr na slávnosti v kráľovskom paláci spoznáva tajomnú ženu, prebúdza sa v ňom dávno zabudnutý inštinkt ochrancu a túžba po žene, ktorá preňho predstavuje nebezpečenstvo. Podarí sa Jamesovi zachrániť neznámu z rúk tyranského princa Jána, ktorý v bratovej neprítomnosti prevzal vládu nad krajinou? Dovolí osud, aby sa znovu stretol s Elisabeth, ktorej pred rokmi tak veľmi ublížil?

One Comment Add yours

  1. Mony píše:

    Tak toto poznám! Ja som takýto šialený 24-hodinový maratón mala pri knižke Rubínová žatva od Tessy Afsharovej! 😀 Jej dielo ma tak vtiahlo, nadchlo, že som nedokázala prestať čítať a ani som sa nenazdala a bol koniec…až mi bolo ľúto! Joj, takýchto kníh viac!♥ Ktoré ťa pohltia a nepustia 🙂 Túto sériu si musím prečítať aj ja, nalákala si ma, strašne moc!
    Skvelá recenzia, rovnako ako aj fotografie…maj sa krásne!

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s