ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Svet, ktorý ťa chce premeniť na dokonalosť. Pripraviť pre život ako čistokrvného a silného jedinca. Svet plný strachu, chaosu, nedôverčivosti a obáv z nových rán. Toto je život, ktorý som prežívala celé dva dni počas čítania tohto príbehu. Už hodnú chvíľu som nemala v rukách knihu, ktorá by ma tak hlboko zasiahla do srdca. No ZlatovláSSka to jednoducho dokázala.

Túto knihu venujem pani Edite Šalamonovej. Mala devätnásť rokov, keď ju deportovali z Košíc do Osvienčimu. Pani Edita ešte stále žije, má deti i vnúčatá a bezodnú pamäť, vďaka ktorej si spomína na všetky hrôzy, ktoré musela prežiť. A keď sa jej niekto spýta, ako je možné, že prežila práve ona, len bezradne pokrčí plecami, zadíva sa kamsi do prázdna a v očiach sa jej zalesknú slzy.

str. 9 ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Píše sa rok 1942. Rok, kedy mladá Sanna Schlosserová má prežívať najkrajšie obdobie svojho života. Nádhernú mladosť. Avšak život neraz prináša neočakávané zvraty a mení náš osud, hoc si to my sami neprajeme. Prichádza vojna, prichádza strach, obdobie bolestivých strát a obetí. Týmito okamihmi Shanninho života nás sprevádzajú slová (pre mňa úplne neznámej a novej) pozoruhodnej spisovateľky Hajdukovej. Pani Michaela, táto kniha sa priradila na môj rebríček TOP vojnových kníh, aké som kedy prečítala. A vám, drahí čitatelia, ihneď vysvetlím, prečo.

Kniha ma čosi okolo 400 strán. Je to skutočne pekná bichľa, no ja som ju prečítala so zatajeným dychom za dva dni. Bola som ako na mrákotách. Prvý deň som čítala takmer 8 hodín vkuse a keď som prestala, mala som pocit, že žijem v úplne inom svete. Dokonca aj môj priateľ sa udivene pozeral, keď mi len tak z ničoho nič začali tiecť slzy, keď sme sedeli v aute a rozprávali sa. (a to vážne nepreháňam) A ja som sa len ospravedlňovala, že som mimo kvôli čítaniu. Tento príbeh ma dokázal natoľko vtiahnuť do deja, až som tých pár hodín nežila vlastný život.

Chceme vás vychovať tak, aby z vás vyrástla odolná generácia, ktorá bude silná, spoľahlivá, verná, poslušná a slušná. Ten malý chlapec bude jedného dňa nemeckým vojakom, to malé dievčatko nemeckou matkou.

str. 113 ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Som očarená a veľmi prekvapená. Doteraz som nemala podobnú skúsenosť, aby slovenská spisovateľka vo mne vedela vyvolať toľko pocitov a ja z toho len nadšene ochkám a achkám bez nejakej kritiky alebo poznámok. Živé opisy, zaujímavé zvraty postáv a hlboké myšlienky. Knihu mám polepenú odzadu spredu a najradšej by som vám všetky múdre vety vypísala.

Michaela Ella Hajduková vytvorila silný a pre mňa nesmierne emočný príbeh, ktorý ma miestami dohnal až k slzám. Musím sa však priznať, že spočiatku som mala malé pochybnosti, či si ma kniha získa. Prvých 30 strán som veľmi nechápala, kto je hlavnou postavou, čo sa to vlastne deje, stále sa skákalo od jedného roku k inému a trošku som bola popletená. No aj napriek tomu som sa nevzdávala a čítala ďalej. A keď som prekročila tú moju pomyselnú hranicu tridsiatich strán, kniha ma pomaličky začínala vťahovať do deja, až nakoniec ma stiahla definitívne. A ťahala a ťahala a ťahala…až po nekonečné dno v oceáne a nedovolila mi nadýchnuť. Preto som takmer od polovice otáčala stranu za stránkou so zatajeným dychom.

Nahá som si mala ľahnúť na stôl a oni ma zakryli bielou plachtou. Srdce mi bilo strachom, netušila som, čo bude ďalej, ale cítila som sa ako živá mŕtvola. Ako živá mŕtvola pripravená na pitvu.

str. 262 ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Sanna Schlosserová je hlavnou postavou tohto príbehu. Aj napriek tomu, že nie je židovka, jej život počas druhej svetovej vojny je jedno obrovské utrpenie. Je totiž až príliš výnimočná a pre vtedajší režim až priveľmi vzácna. Prečo je tomu tak, vám však neobjasním, pretože by som vám mohla prezradiť mnoho zaujímavých vecí, ktoré by som nerada spoilerovala. V krátkosti sa však vyjadrím, že táto postava na mňa pôsobila veľmi pozitívne. Mám rada takýto typ hrdiniek, ktoré sú osobnostne silné a nezlomné. Sanna si moje sympatie získala od prvých strán.

V knihe sa stretávame s množstvom postáv a každá jedna z nich nám ukazuje veľmi zaujímavý príbeh a to, ako vojna ovplyvňuje a mení osobnosti. Čo mnou najviac rezonovalo, bolo prekvapenie z toho, ako perfektne a identicky vedela autorka opísať situáciu v samotnom Nemecku. Tá posadnutosť, slepá dôvera, úplný fanatizmus a zaslepenie. Spisovateľka to podala veľmi kvalitným spôsobom, čomu nasvedčuje fakt, že som sa do vtedajšej situácie v krajine vedela úplne vžiť.

Tri pätnásťročné dievčatá v uniformách spolku Hitlerovej mládeže, ktoré sú dennodenne presviedčané, akou cťou je pracovať pre národ, že sú súčasťou budúcej Veľkonemeckej ríše a ako dýchanie ovládajú heslá o nadľuďoch a čistej krvi. Tieto deti boli nebezpečné a ani o tom nevedeli. Masírovali ich egá, každý deň formovali ich mladé duše.

str.78 ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Veľmi sa mi páčilo, že autorka použila zaujímavý typ rozprávača, ktorý sa venuje viacerým postávam. Niektoré kapitoly boli výhradne o Sanninom živote, o tom, čo prežíva a boli písané v ja rozprávaní. Niektoré zas boli o ďalších postavách, ktoré sa v knihe vyskytovali a mne osobne sa to veľmi páčilo. Bola som donútená zaujímať sa aj o osudy ostatných postáv a to mi bolo veľmi sympatické.

Čo musím nesmierne pochváliť a dvihnúť palec hore- očarilo ma, že spisovateľka má skutočne prehľad a pracuje s množstvom zaujímavých informácií, ktoré sú pre takýto typ románu ako stvorené. V knihe sa nachádza mnoho historických faktov a postáv, ktoré skutočne existovali ako napríklad. Mengele, Goebbels, Himmler atď.

Občas sa hanbím, že som Nemka. Je šialené, čo sa tu deje. Máme domovy, kde sa rodia čistokrvné deti pre vodcu, tábory, kde väzníme ľudí len pre farbu pleti či rasu. Skončí to niekedy?

str. 314 ZlatovláSSka (Michaela Ella Hajduková)

Dalo by sa o tomto písať mnoho, avšak bolo by to zbytočné. Človek si to musí prečítať sám, aby skutočne uveril tomu, o čom píšem. Mňa osobne uchvátilo to, že mi spisovateľka zahrala na city. Pre mňa to boli nesmierne silné opisy, či už z koncentračných táborov, opisy Shanninej mysle a jej duchovného rozpoloženia, rôzne zvraty a nečakané obrátenia. To je pre mňa to gro, čím si ma táto kniha získala.

Záver ma úplne dostal a rozplakal. Čítala som do polnoci a s očakávaním som otáčala stranu za stranou. Už dlho som nečítala niečo podobné.

Za poskytnutie výtlačku s osobným venovaním ďakujem samotnej spisovateľke. Ďakujem za vašu priazeň a dôveru.

5/5*

Informácie o titule

Zo slovenského originálu– Zlatovlásska
Žáner– Vojnový román
Preklad– /
Séria– /
Počet strán– 416
Väzba– pevná väzba
Rok vydania– 2019
Vydavateľstvo– Motýľ
Čítané– marec 2020


Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.

Anotácia

Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla, lemovaná cintorínom. Nebyť však podivnej udalosti, ktorá sa stala na úsvite jedného augustového dňa, vyvíjal by sa celkom inak. Keby nie jej náhlej výnimočnosti, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, nepodstúpila ponižujúce deflorovanie v lebensbornskom dome, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nespoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku…
…ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel.

Nádherné secesné priestory Freyjiných kúpeľov, nemocničné bloky koncentračných táborov a množstvo lekárskych plášťov. Vitajte vo svete, kde zomrela sloboda, zábrany i Hippokratova prísaha. Máte odvahu? Tak otvorte dvere a poďte ďalej…

5 Comments Add yours

 1. Kika píše:

  krásna recenzia 🙂

  Páči sa mi

  1. knihomolkableise píše:

   Ďakujem pekne 🙂

   Páči sa mi

 2. Mony píše:

  Júj, prvá recenzia po takom dlho čase a taká krásna!!!♥♥♥ Joj, Bleise, vitaj späť v knižnej blogosfére! 😊 Tvoje recenzie mi neskutočne chýbali rovnako ako aj tvoje fotografie…mám Vianoce! 😃
  Krásny nový blog, krásna recenzia aj fotografie, dúfam, že ich ešte veľa pribudne…maj sa krásne!

  Páči sa mi

  1. knihomolkableise píše:

   Ďakujeeeem krásne 🙂 🙂 Som šťastná, že si na môj blog opäť zavítala. Už sa veľmi teším, že znova budeme spolu recenzovať kúsky od i527.net a budeme sa navzájom tešiť na recenzie! Teším sa rovnako ako ty. 🙂

   Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s